81 Intusschen zonder het maken eener kaart, zonder het doen van opmetingen, is eene markverdeeling nu eenmaal niet denkbaar. En de kaart, uitkomst der opmeting der mark die wij bespreken, vereischte veel velddagen, dus veel geld. Men dient zich bij de opmetingen maar dadelijk los te maken van het denkbeeld, iets van de oude kadastrale kaarten te kunnen overnemen. Veel werk in dit geval vereischten de meergemelde Grieën met hare vele slinken. Deze laatsten waren niet gekadastreerd geweest, en bij de vele metingen die later op Ameland plaats hadden, vanwege Domein en Waterstaat, schijnen zij, öf aan de aandacht te zijn ontsnapt, óf wel hebben de vele kronkelingen niet tot nadere kennismaking kunnen uitnoodigen. „Die slinken moeten ieder voor zijn deel voor niemendal toege deeld" had de commissie besloten. Zij hielden ons echter een' zomer druk bezig. De zooeven vermelde overzichtskaarten werden verkregen door kopieën te vervaardigen van de op de schaal 1 5000, uit de meet cijfers opgemaakte minuutkaart der markgronden. Deze kaart verschaft tevens de gelegenheid, een overzicht te verkrijgen over het stelsel van wegen en waterleidingen; waar noodig kan dit dan nog worden gewijzigd. Op het plan bestemd voor het gemeentebestuur werd gebracht de bestaande openbare weg tusschen de dorpen Nes, Hollum en Ballum, met inbegrip der slooten waterleidingen was deze verbindingsweg 14 meter breed; verder voor ieder dorp een reeweg, voorts een drietal strandwegen voor de reddingsboot, en ten slotte de wegen straten door de dorpen met de branddobben. De beschrijving, waarvan het 3e lid van art. 19 gewaagt, gaf voor de slooten waterleidingen langs den hoofdweg gelegen, om de 75 meter de lengte van een slag der waterpassing de breedte, de bestaande diepte, en de te verrichten uitdieping op, d. i. het toekomstig dwarsprofiel op die plaatsen. De nieuwe waterleidingen waren op het terrein door piketten uitgezet, in de beschrijving werd het, op de plaatsen waar deze palen stonden aan te brengen dwarsprofiel breedte op het maaiveld, diepte, en bodembreedte opgenomen. Omtrent het lengteprofiel gaf de stand der piketten ten opzichte van het merk van vol zee, aanwezig op 's Rijks-peilschaal te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 83