82 NesO), d. i. hunne ingevulde hoogte ten opzichte van dat peil, inlichting. Hoewel van minder gewicht zij er ten slotte nog opgewezen, dat in de beschrijving kolommen aanwezig waren voor de invulling der namen van de wegen en de waterleidingen, en der algemeene beschrijving dier zaken. Art. 20 der Markenwet kent aan den rechter-commissaris en aan de commissie de bevoegdheid toe, indien een gemeentebestuur zijne goedkeuring op het ontwerp der openbare wegen en waterleidingen weigert, in hooger beroep te komen bij Gedeputeerde Staten, wier besluit echter, op grond van strijd met de wet of het algemeen belang, door de Koningin kan worden vernietigd, waarna de Staten gehouden zijn, opnieuw over de zaak uitspraak te doen, met in achtneming der overwegingen die tot vernietiging hadden geleid. Op grond van dit voorschrift verdient het aanbeveling, dat de landmeter vóór de definitieve inzending der kaart, met het gemeente bestuur in overleg treedt, omtrent de over te dragen wegen en waterleidingen en hunne afmetingen. Deze voorzichtigheidsmaatregel was door ons genomen, met het gevolg, dat het geheele plan in een vergadering van het gemeente bestuur was goedgekeurd, wat echter dat lichaam niet weerhield, later toch in verzet te komen. Art. 21 der Wet brengt het onderhoud van de ten openbaren dienst bestaande of door de zorg der commissie aan te leggen ot te verbeteren wegen en waterleidingen met de daartoe behoorende kunstwerken, tegen een billijke vergoeding, ten laste van de ge meenten, waarin de markgronden gelegen zijn. Bij de commissie, zoowel als bij het gemeentebestuur, schijnt veelal een sterke neiging te bestaan om dezen vorm van legateeren zoo min mogelijk in toepassing te brengen. De commissie wil liefst zoo weinig mogelijk schadevergoeding geven, terwijl de gemeente in den regel deze kans om rijk te worden gaarne misloopt, en kan dat niet, haar aan beperkingen tracht te onderwerpen. A. P. of juister N. A. P. is op Ameland niet overgebracht; tusschen A. P. N. (nieuw) A. P. bestaat te Amsterdam geen verschil.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 84