84 Te Nes en te Buren daarentegen berust genoemd toezicht bij het gemeentelijk gezag. De ontbinding en opheffing der mark der gemeenschap doet, voor de ten openbaren dienst bestemde zaken onmiddellijk de behoefte aan het beheer door een nieuwe gemeenschap ontstaan, en alleen de gemeente komt hiervoor in aanmerking; zij is op de lijst in art. 17 bedoeld echter uit den aard der zaak niet vermeld, als gerechtigde tot de nalatenschap harer voorgangster, wat betreft wegen en waterleidingentusschen haar, de overlevendeen_ de ten doode opgeschrevene, de mark, bestaat gegrond op het verleden, geen familiegraaden de markenwet zorgde niet voor een testament. Waar nu volgens art. 639 B. W. eigendom van zaken op geen andere wijze kan worden verkregen dan door toeëigening, door verjaring, door wettelijke of testamentaire erfopvolging, en door opdracht of levering tengevolge van eenen rechtstitel van eigen domsovergang, afkomstig van dengene die gerechtigd was over den eigendom te beschikken, zien wij, om de aangelegenheid in het reine te brengen geen anderen uitweg, dan een handig gebruik, dat gemaakt kan worden van art. 29 der Markenwet. Dat art. bepaalt: „gedurende de werkzaamheden tot de gerechte lijke verdeeling kunnen, nadat vooraf de markgenooten door het bestuur zijn opgeroepen, de markgronclen verkocht worden, wanneer een verkoop van het geheel bij meerderheid van stemmen dei- aanwezige marktgenooten, of van een deel door den rechter-com- missaris, op voordracht der commissie, noodzakelijk wordt geacht. Deze verkoop geschiedt in het openbaar, onderhandsche verkoop is uitgesloten. Welnu! men vereenige de wegen en waterleidingen in éénen kavel bij ééne te houden verkooping en late de gemeente als kooper optreden. Het is nog onbeslist of zulks bij deze mark zal plaats hebben. Dezelfde weg kan worden ingeslagen tegenover de wegen en waterleidingen, die niet voor den openbaren dienst bestemd zijn, tegenover de bedrijfswegen, die ten behoeve der kavels waarin de mark zal worden verdeeld zijn aangelegd. Hun aantal was bij deze markverdeeling zeer talrijk, veelal worden zij gevoegd bij de aangrenzende kavels die dan bezwaard zijn met het onderhoud. f

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 86