86 heeft niet plaats, indien deze zelf een recht van eigendom heeft op het gedeelte, tot welks genot hare ingezetenen gerechtigd zijn, en haar op dien grond een aandeel wordt toebedeeld." De schatting is verricht door de daartoe vooraf beëedigde com missie, en niet, als bij andere markverdeelingen wel is voorgekomen, door speciaal voor dezen arbeid benoemde personen. Hollum zoowel als Ballum was in de commissie, die uit vijf leden bestond, door twee markgenooten vertegenwoordigd, dooi den rechter-commissaris benoemd uit eene voordracht der gezamen lijke markgenooten. Bij de benoeming der commissieleden markgenooten die, wijl zij uit twee dorpen afkomstig waren voor tegenstrijdige belan gen moesten optreden, had meer hunne al gem eene geschiktheid voor de waarneming van het lidmaatschap, dan hunne bizondere ge schiktheid voor, of reeds bewezen bekwaamheid als schatter den doorslag gegeven. De aanstelling van afzonderlijke schatters ter voorlichting der commissie, waaraan wij de voorkeur zouden schenken, zou op Ameland hoogstwaarschijnlijk op plaatselijke bezwaren zijn afgestuit. Zij had tegen, dat men daartoe personen zou hebben moeten kiezen „van den vasten wal", zooals de eilanders het uitdrukken, van wie niet te verwachten is, dat zij op de hoogte zijn met de toestanden van den grond op de eilanden; deze schatters zouden aan den arbeid getogen, de locale toestanden, factoren die bij de schatting niet mogen worden verwaarloosd, niet tot hun recht hebben kunnen brengen. Nu liep, dank zij het beleid van het vijfde commissielid en de voortdurende tegenwoordigheid van den rechter-commissaris, de schatting vlug van stapel. Voor de schatting werd gebruik gemaakt van en gevolgd de, door den landmeter op de schaal 1 5000 opgemaakte kaart, waarop de vier reeds vermelde hoofdklassen, door het net van wegen en waterleidingen in 57 blokken geplitst, waren voorgesteld. Tengevolge van de splitsing van nog enkele der reeds gevormde blokken tijdens de schatting, werd het totaal aantal dier elementen op 75 gebracht. De schattingcijfers wisselden zeer af, zij liepen van 5.tot ƒ500.de hectare; de slinken werden op nihil gewaardeerd.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 88