95 8 are 50 centiare voor de erfscheiding afeen besparing aan opper vlakte ter grootte van 4 are 50 centiare vloeit dus uit den eerst gekozen vorm voort; of, en dat spreekt nog meer, een bate van f 19.35, gerekend tegen het gemiddeld getaxeerd bedrag van 430. per hectare, der kleigronden. Bij een diepte van 1 meter, en aangenomen dat de kanten lood recht worden afgegraven, eischt het eerst gekozen voorbeeld 450 kubieke meter minder grondverzet dan het tweede, overeenkomende met een besparing aan arbeidsloon van f 45. De geheele bezuiniging bedraagt op één hectare dus: f 64.35 of 15 °/o van de waarde, de aanzienlijke jaarlijks terugkeerende onder houdskosten buiten beschouwing gelaten. Eene afscheiding met puntdraad zou een meerdere uitgave per hectare van f 100. vorderen, en daarbij de kosten van onderhoud tot een veel hooger bedrag, dan waarop voor een sloot moet worden gerekend, opvoeren. Deze redeneering geldt niet onverzwakt voor de zandgronden, wijl op Ameland veelal grupjes of ruggenter breedte van 4 tot 5 decimeter, in die terreinen als afscheiding dienst doen. Als uitkomst eener matige berekening over de 390 H.A. klei- en de 734 H.A. zandgronden, zou verkregen worden, een besparing van 25 mille, voor de eigenaren voortspruitende uit het aanvankelijk door hen gewraakte, door ons toegepaste „stukken-en brokkensysteem." De traditie van het verleden was niet bestand tegen de logica onzer eenvoudige bewijsvoering, de Amelanders werden hunne oude perceelindeeling afvallig, over strooken werd niet meer gerept. Wij deelden reeds mede, dat ten behoeve der verkaveling de geheele mark over 10 bladen, houdende de schaal 1 2500, was voorgesteld; m. a. w. de verdeeling sblokkend. z. oppervlakten begrensd door wegen, waterlossingen of andere vaste scheidingen, en de schatting sblokken waren op genoemde schaal in teekening gebracht. Een verdeelingsblok kon geheel zijn voortgekomen uit één en het zelfde schattingsblok, of zijn samengesteld uit twee of meer schat- tingsblokken of gedeelten daarvan. 0) Belangrijke mededeelingen omtrent den invloed door vorm en afmeting der perceelen op het landbouwbedrijf uitgeoefend, vindt men in: A. Hiiser. Die Zusammenlegung der Grundstücke blz. 112 e.v. De markverdeeling heeft op de land verlegging voor, dat bij de eerste, nog gunstiger toestanden dan bij de laatste, in het leven kunnen worden geroepen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 97