96 Aan de berekening der inhoudsgrootte was de grootst mogelijke zorg besteed, en nauwlettend had de vereffening plaats gevonden, waardoor zoowel de totaalgrootte der verdeelingsblokken met de totaalgrootte der schattingsblokken in overeenstemming werd gebracht, als beider totaalwaarden. De verdeelingsblokken werden voor de verkaveling, indien mogelijk door evenwijdige lijnen, in zoogenaamde berekenblokken gesplitst. Uit deze onderdeelen, de verdeelingselementenwerden de kavels, de toekomstige perceelen samengesteld, met inbegrip van de kavels voor de ingezetenen van Hollum en Ballum werden er ten behoeve der 232 eigenaren 502 gevormd. Bij het samenstellen der kavels werd nagegaan, hoeveel aandeelen in een verdeelingsblok zouden kunnen plaats vinden; een afgerond aantal was zulks nimmer, wat tot toedeeling van meer of minder zand of klei noodzaakte, ten einde het overhouden van voor de perceelindeeling hinderlijke restanten te voorkomen. Deze vereffening blijkt uit de kol. 13 tot 16 van het verkavelingsregister. De bloksgewijze toedeeling roept een bloksgewijze controle in het leven, waardoor mogelijke vergissingen, wijl zij onmiddellijk aan het licht komen, zich niet kunnen voortplanten. Alleen bij enkele groote eigenaren werd afgeweken van het be ginsel, om zand- en kleigrond ieder afzonderlijk toe te wijzen. De geheele verdeeling der mark is sluitend gemaakt, zonder dat eenige verrekening in geld behoefde plaats te vindende zandgrond rekening sloot af met een overschot van 3 cent. Van elk kavelnummer werd door den landmeter een beschrijving opgemaakt in hoofdzaak behelzende: de lengte en de breedte tot in centimeters, de grootte tot in centiaren, de vermelding, uit welk schattingsblok of uit welke schattings blokken voortgekomen, en voor hoeveel, de totaalwaarde, den naam van den toekomstigen eigenaar, en ten slotte, mede- deelingen omtrent onvermijdelijke verrekeningen. Met behulp dezer beschrijving is het veldwerk, ten behoeve van de latere uitzetting der grenzen op het terrein, gemakkelijk en nauwkeurig samen te stellenook het kavelregister berust op deze kavelbeschrijving. Grenzen in het midden van een verdeelingsblok gelegen, zijn immer gebracht, behoudens noodzakelijke uitzonderingen, loodrecht op de richting van de lengteas der betrokken kavels, hierdoor is de uit-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1901 | | pagina 98