WATERRECHTS-LEGGERS. In vele deelen van Nederland zijn leggers van waterloopen geen onbekende zaken. Zij zijn dan polder-of waterschapsgewijs ingericht en voornamelijk bestemd om te dienen bij de, door de autoriteiten gevoerde schouw; tevens geven zij uitsluitsel omtrent den onder houdsplicht van waterloop en kunstwerken. In landen waar het polderwezen niet bestaat en waar de water wetgeving op hooger trap staat dan bij ons, heeft men de behoefte gevoeld aan waterrechts-leggers of boeken, die ten doel hebben de gezamenlijke rechtsverhoudingen der openbare wateren, naar aard en omvang te constateeren, verworvene watergebruiksrechten van sommigen te beschermen tegen derden, het gevaar te voorkomen, dat ten nadeele van het algemeen, inkruipsels omtrent het water gebruik ontstaan, het doelmatige watergebruik ten bate van land bouw en nijverheid, zoo uitgebreid mogelijk te bevorderen, hand having van waterpolitie en waterwetgeving te vergemakkelijken, twisten hieromtrent te vermijden of althans gemakkelijk te beslechten. Deze boeken hebben rechtskracht voor hunnen inhoud; verder strekt hunne beteekenis niet. Eenig beweerd recht op watergebruik wordt dus niet door den rechter afgewezen, omdat het niet in het boek zoude voorkomen. Dergelijke boeken komen voor in Oostenrijk en in het kanton Zürich, zij zijn in Duitschland nog slechts in Wurtemberg ingevoerd. Aldaar worden deze boeken bijgehouden in elk der vier Kreise en wel door een technisch en een administratief beambte. Elk boek is verdeeld in vijf andere en wel: 1°. het T-boek voor drijfwerken met of zonder stuwen; 2°. het E-boek voor het ontrekken van water aan den waterloop met behulp eener blijvende inrichting, met of zonder stuw; Dé Ingenieur. '28 December 1901. N°. 52. Zie bovendien in N°. 1 (17 Jahr- gang) vom Januar 1902 der Mitteilungen des Wiirttembergischen Geometer- Yereins, Einführung von Wasserreehtsbiichem in Württemberg.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 107