BOEKBESPREKING. M. de Vos, Landmeter van het kadaster te LeeuwardenHet kadaster en de boekhouding op de hypothekende tegenwoordige in richting voorafgegaan door die in vroegere tijdvakken, met drie uitslaande kaarten, bijgewerkt tot 1 Juli 1901, gebonden f 5,50. Onze kadastraal-hypothecaire literatuur is met bovenvermeld belangrijk werk verrijkt. Het vormt een uitstekende bandleiding voor ieder die op de hoogte wenscht te komen van de inrichting van ons kadaster, van de hypothecaire- en de kadastrale boekhouding, en van de wetten, koninklijke besluiten en ministeriëele resolutien, waardoor een en ander wordt beheerscht. Het behandelt achter eenvolgens: de oprichting van het kadaster; de invoering, bewaring en eerste bijhouding van het kadaster; de hypothecaire boekhouding vóór 1 October 1838; de hypothecaire boekhouding van 1 October 1838 af; verschillende onderwerpen betreffende de hypotheken; het kadaster na 1838. De boekhoudingen worden toegelicht door voorbeelden en for mulieren. In een aanhangsel worden voorts besproken: de grondbelasting na 1838, de organisatie van het personeel van het kadaster, oude landmaten, een staat van de divisiën en de standplaatsen dei- Ingenieurs-Verificateur van het kadaster en een lijst van de gemeenten, behoorende tot de onderscheidene kantoren van bewaring van de hypotheken en het kadaster. Een alphabetisch register en eene chronologische lijst van wette lijke bepalingen vergemakkelijken het raadplegen van dit boek. Zonder te uitvoerig te worden werd gestreefd naar volledigheid voor zoover deze voor het publiek gewenscht scheen. In t kort: de kundige en zeer bevoegde schrijver geeft wat van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 110