121 berekening ten grondslag te leggen, die de gunstigste voorwaarden aanbiedt. De hoekmeting had niet onafgebroken plaats, slechts op stille, hpldere rlnven werd waargenomen. Bij elke waarneming werd aanteekening gehouden van de kracht van den wind, van den toestand van bewolking der lucht en of het punt waarop werd geviseerd, meer of minder scherp was te zien; omstandigheden, welke invloed kunnen uitoefenen, als mogelijk later voor de berekening een keuze uit de verrichte waarnemingen moet worden gedaan. Bij de uitvoering der hoekmeting hebben wij er steeds naar gestreefd, de grens niet te overschrijden, waarop verkregen grootere nauwkeurigheid der waarnemingen te gering wordt, om de vermeer dering van den er aan ten koste gelegden arbeid te rechtvaardigen een grens, die o.i. bij het verrichten van menigen geodetischen arbeid, geheel en al uit het oog wordt verloren. Voor de berekening der punten van het hulpnet werd gekozen, de oplossing door Gauss gegeven van het, in Duitschland meer onder de benaming van het vraagstuk van Photenot bekende, problema van Snellius. In „Francke", die Dreiecksnetze vierter Ordnung, kan men op bldz. 187 den weg vinden door ons bewandeld. Ter bevordering van de ordelijke uitvoering der berekeningen en ook om ten allen tijde en onder alle omstandigheden een gemakkelijk overzicht er van te verzekeren, vond de berekening plaats in een speciaal voor het doel ontworpen en gedrukt formulier. Voor de kenschetsing der elementen van berekening werd de schrijfwijze van het leerboek gevolgd, mitsdien: wordt het azimuth gerekend van af het zuiden, is Y de abscis en X de ordinaat, is P' steeds het links gelegen punt van den driehoek, die in de richting van links naar rechts wordt omgegaan, zijn n" en n'" resp. de afstanden P'P" en P'P'", zijn N" en N'" resp. de azimuths van P'P" en P'P'", zijn r', r", r'" resp. de afstanden van het te bepalen punt (P) tot de hoekpunten P', P" en P van den bekenden driehoek, zijn w', w", w'" resp. de azimuths van P'P, P"P, en P"'P, O

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 121