122 zijn o" en o" de hoeken waaronder de zijden P'P" en P'P'" van uit P zijn waargenomen. Ten slotte zij opgemerkt, dat de r en n steeds positief blijven. Uit liet hoofdnet kunnen onmiddellijk in het formulier worden overgenomen n" en n'" benevens N" en N'", waarden die, als van zelf spreekt, alleen dan nog voor de berekening moesten worden afgeleid, indien een hoofdpunt bij de hoekmeting niet te zien was, en dientengevolge werd geviseerd op een hulppunt waarvan de de ligging al was bepaald. In het formulier is aanwezig: a. een controle-berekening ten opzichte van de logarithme der voerstraal (ij en, b. ten einde zeker te zijn van de nauwkeurigheid der voorloopige coördinaten van het punt, een controle-berekening der Avaar- genomen hoeken. In Anw. IX wordt het vraagstuk ons op Ameland herhaaldelijk voorgelegd, opgelost in Ir. Fr. 11 onder gebruikmaking van het Collin'sche hulppunt <?(l); wij mochten er niet in slagen te ont dekken, waarom laatstgenoemde wijze van oplossen de voorkeur verdient bovmi de methode in het handboek van Francke opgenomen. Met behulp der voorloopige coördinaten Averd de richtingshoek afgeleid in het hulppunt, naar het ingesneden reeds vastgelegde hulppunt, waarna A'ergelijking met de gemeten richting plaats vond, ten einde ook in verband met de afstanden na te gaan, of eene ver effening volgens de methode der kleinste kAvadraten wenschelijk was. Dit bleek het geval te zijn bij een zestal buiten de hoofddrie hoeken gelegen punten. De berekening der voorloopige coördinaten vorderde een uur. de vereffening volgens de methode der kleinste vierkanten twee en een half uur arbeid. Ook voor de berekeningen voortvloeiende uit de toepassing der basis-methode Averd een formulier gebezigd. Uit de coördinaten van twee punten van het hulpnet Avordt in dat formulier allereerst azimuth en lengte der basislijn berekend, waarna de zijden Avorden afgeleid van den driehoek, waarvan het gezochte punt het dercle hoekpunt is. De coördinaten van het onbekende punt Avorden op de bekende wijze Zie bldz. 135, Bed,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 122