125 Voor cle waterpassing genoten als voor de hoekmeting stille heldere dagen de voorkeur; vooral ook, omdat wind de groote vijand is van den baakhouder, meer zelfs nog dan van den waarnemer. Streng is vastgehouden, ten opzichte van de punten gebruikt voor de voortzetting van de waterpassing, aan een opstelling van het instrument op gelijke afstanden van de zelfleesbakens. Wijl N. A. P. op Ameland niet is overgebracht werd als peil aange nomen, het vroeger reeds door ons vermelde merk van vol zee, aanwezig op 's Rijks Peilschaal te Nes. De uitkomsten der waterpassing werden overgebracht op een aftrek op calqueerlinnen van de vroeger beschreven kaart op de schaal 1 5000. Er bleek, dat de markgronden onder de duinen, ter hoogte van 2 a 3 meter boven volzee waren gelegen en dat zij afhelden naar den wadkant, waar hunne hoogteligging op sommige plaatsen met dat merk overeenstemde en op andere plaatsen zich 0,5 meter er boven verhief. Het verhang in de richting Oost-West was meer onregelmatig. Voor de watervoorziening der verdeelde markgronden heeft de toekomstige ontginner, behalve op het water aanwezig in de slinken, welke bij het tot stand komen van den zeedijk die voor westelijk Ameland een levenskwestie is ten allen tijde water houden, op geen anderen toevoer te rekenen dan dien van den regenval. Voor blooten afvoer van het water zouden waterlossingen loopende in de richting Noord-Zuid, dus volgende het algemeen beloop der helling van het terrein, stellig met bekwamen spoed zorg dragen. Zoo'n snelle waterlossing ware echter in strijd met de belangen der hooggelegen zandgronden, die alleen door opkeering van het water in kuituur kunnen worden gebracht. Het te ontwerpen stelsel van waterlossing der markgronden moest het overtollige water dus afvoeren en tegelijkertijd de voor de ontginning der gronden onmisbare hoeveelheid ophouden. De verdeelde mark is om dezen toestand te scheppen, beschouwd als te zijn één grooten polder, waarvan de ringsloot langs den geprojecteerden zeedijk de rol vervult van reservoir. In dien polder werden elf van elkander meer of minder afhanke lijke afdeelingen ontworpen, die ieder voor zich een vast toekomstig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 125