126 peil hebben, wat verkregen werd door voor den bodem hunner waterleidingen, een vast peil aan te nemen. Niet onder een helling, maar eerder trapsgewijs liggen dus de stelsels van waterleiding der verschillende afdeelingen ten opzichte van elkander. Onderling worden zij door eenvoudige kunstwerken in verbinding gebracht, hetzij door afvoerbuizen, die bij een te voren bepaalden waterstand het water doen afstroomen van een hoogere afdeeling naar een lagere, hetzij door schuiven, waardoor de regeling van den onderlingen waterstand der afdeelingen meer in de hand wordt gehouden. In de toekomst is hierdoor de eigenaar van bijna elk grondstuk in staat, zich wateraf- en toevoer te verzekeren door het graven van een voldoende sloot. Met behulp van de uitkomsten der waterpassing was het niet moeilijk, de elf onderafdeelingen te projecteeren. In daartoe aangelegde registers werden voor de bestaande en de nieuw te graven waterleidingen, alle bizonderheden omschreven, betrekking hebbende op hunne norrnaliseering of op hunnen aanleg. De meeste waterleidingen loopen uit in slinken, die bijgevolg als blijvende afstroomingskanalen in het stelsel van waterafvoer zijn opgenomen. De breedte van 70 a 80 meter, welke zij op sommige plaatsen bezitten, behoeven deze door de natuur gevormde water lossingen echter niet ten allen tijde te behouden. Zij zitten voor het meerendeel vol beste klei, waarom het, na het tot stand komen van den dijk om de markgronden te verwachten is, dat zij naar aanleiding van de in het waterpeil aangebrachte veranderingen, weldra in kuituur zullen kunnen worden gebracht. Er moet dan evenwel als waterloop een kanaal van 4 meter breedte openblijven; op de verkavelingskaarten en dus ook op de kadastrale minuutplans, zijn deze waterleidingen der toekomst tevens eigendomsgrenzen in gebroken lijnen, waarvan de rechte stukken zoo lang mogelijk werden genomen, reeds ontworpen. Aan de kunstmatige opruiming der slinken ter gelegenheid der markverdeeling kon, wegens de hooge kosten er aan verbonden, niet worden gedacht; op enkele plaatsen werden echter coupures gemaakt ter bevordering der regelmatigheid der aan ons opgedragen verdeeling. De minuutplans werden door middel van den coördinatograaf

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 126