151 Berekeningen. Als gewoonlijk werden de becijferingen uitgevoerd, welke noodig zijn voor de stationsgewijze vereffeningen der waarnemingen en de herleidingen tot het centrum, bovendien kwam de definitieve vereffening gereed voor die gedeelten van bet hoofddriehoeksnet, welke op de kaart zijn aangeduid als groep I en groep II. In de eerste plaats werden de driehoeken van groep I vereffend volgens de methode der kleinste vierkanten en wel zonder eenige voorwaarde van aansluiting aan de aangrenzende driehoeksmetingen. De omvangrijke becijfering werd grootendeels uitgevoerd door den ingenieur Modderman; en daarbij in 't bijzonder de oplossing van de 83 voorkomende normaal-vergelijkingen, waarmede een tijd van drie maanden gemoeid was De driehoeken van groep II werden nu verder vereffend onder voor waarde van aansluiting aan de reeds vereffende groep I. Uit deze netsvereffeningen volgt voor de middelbare fout in eene ver effende richting een bedrag van 0,38 in groep I en van 0,34 in groep II, terwijl uit de stationsvereffeningen voor deze zelfde middelbare fouten werd gevonden 0,22 in groep I en 0,20 in groep II. Zooals in het vorig jaarverslag reeds werd vermeld wordt de verdere berekening van het driehoeksnet voortgezet met eene voorloopig aange nomen waarde voor de zijde Ubagsberg— Klifsberg. Het bedrag van 4,5792547,35 voor de logarithme van deze zijde in meters en van 37953,7537 meters voor die lengte is afgeleid, uit de resultaten van de metingen der basis bij Bonn in 1892 door de «Königlich Preussische Landes-aufname" en door het «Königlich Preussische Geodatische Institut» verricht, en uit de driehoeksmetingen van den cerstgenoemden tak van dienst. Drukwerk. Voor de uitgave van de uitkomsten der hoekmetingen in de groepen I en II van het net is één vel afgedrukt: het drukken kan nu geregeld worden voortgezet. Basismeting In den zomer van 1901 werd een voorloopig onderzoek ingesteld naar een terrein, dat geschikt zal zijn om daar een basismeting uit te voeren; dit onderzoek zal in 1902 worden voortgezet. Secundaire driehoeksmeting. Met de terreinwerkzaamheden voor de secundaire driehoeksmeting werd ook dit jaar voortgegaan in aansluiting aan die van het vorig jaar.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 153