15 zoover hij uitsteekt boven de grenslijn getrokken langs den muur op de hoogte van den beganen grond. De eisch wordt gegrond op de kaart en de „öffentliche Glaubc" van liet grondboek en in eerste instantie at- in tweede instantie toegewezen. We hebben hier eene rechtsquaestie, waarop door Mr. Treub op de vergadering der Notariëele Vereeniging (Verslag bl. 53) en bij verschillende gelegenheden ook door mij werd gewezen. Is hier onrecht dan is dit te wijten aan het burgerlijk recht, niet aan het kadaster. Dit geeft niet meer dan de grens der rechten op eene bepaalde hoogte: den beganen grond. Welke de rechts verhoudingen zijn bij de kelderverdieping of bij de hoogere ver diepingen wijst het kadaster niet uit en hoezeer die verhoudingen kunnen verschillen met die gelijkvloersch kan men zien te Utrecht. Aldaar zijn stadsgedeelten waar de kluizen van den eenen eigenaar onder de huizen van den anderen en onder de straat doorloopen, uitkomende aan de gracht, en waar eene kelderkaart een geheel anderen eigendomstoestand zou te aanschouwen geven clan de kadastrale. Wat hier recht is behoort te blijken uit de titels. Eene quaestie van gelijken aard als die te Hamm ontstaat als een huis of ander bouwwerk over de grens is gebouwd. Het kadaster kan hier hoogstens dienen om het geval te constateeren, de vraag of nu het huis gedeeltelijk moet afgebroken worden tot enorme schade van den eigenaar, wordt in ons recht bevestigend beantwoord. In het nieuwe Duitsche B. W. en in het ontwerp der staatscommissie van een nieuw B. W. voor ons land wordt bepaald dat de benadeelde eigenaar zich met eene schadevergoeding moet tevreden stellen. AVat er „afschrikkend" is in dergelijke voorbeelden pleit tegen het burgerlijk recht en niet tegen het kadaster. Mr Hijmans acht het zeer waarschijnlijk dat, als gevolg van de invoering van het nieuwe B. AV., het Duitsche Reichsgericht en met haar de lagere rechtbanken „den stalen regel" zullen loslaten door in het vervolg aan de kadastrale aanduiding der grondstukken in het grondboek uitsluitend eene „informatorische Bedeutung" toe te kennen. De voor die voorspelling aangevoerde argumenten komen mij geenszins afdoende voor. De grondboekwetten in de verschillende staten zijn afgeschaft en vervangen door de nieuwe regeling in het B. AV. en door eene

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 15