162 geleverd door zeer bekwame ambtenaren zoo beweren weer anderen2) welke opmerking wij als een vriendelijkheid, onder eenig voorbehoud, op prijs weten te stellen. Wij denken er niet aan, en dat zou ook allerminst op onzen weg liggen, deze op verschillende tijdstippen onder verschillende omstan digheden afgelegde verklaringen te bestrijden wijl werden zij aan gevallen hunne verdediging voor ons duren plicht zou zijn enkel meenen wij ons te mogen veroorloven er op te wijzen, dat hunne onomstootelijkheid niet onder alle verhoudingen vaststaat, en dat hunne nauwgkeurigheid nog belangrijk kan worden verhoogd, door te gemoet te komen aan de bezwaren, die door de praktijk van ons maatschappelijk leven dagelijks aan den landmeter worden in den weg gelegd. De hinderpalen welke aan de volkomen nauwkeurige uitvoering van ons dienstwerk in den weg staan zijn veleneen der voornaam ste dezer: is de onbeholpen en dikwijls slordige wijze, waarop de eigenaren de grenzen hunner eigendommen afpalen. Er is geen landmeter die in dit opzicht niet met grieven voor den dag kan komen, en slechts de Regeering kan bewerken, dat zij te eeniger tijd ophouden te bestaan. Aan de afpaling kleeft in hoofdzaak tweeërlei gebrek. Zij geschiedt niet met voldoende nauwkeurigheid als gevolg der groote verscheidenheid van materiaal dat voor de afpaling wordt gebezigd, en op grond van het gemis aan hulpmiddelen aan de zijde van den landmeter om grensvaststellingen volkomen juist te bewerkstelligenbovendien is zij tengevolge der verschei denheid van materiaal niet eenvormig, waaruit voortvloeit, dat de landmeter niet met een oogopslag eigendomsgrenzen of grenzen van zakelijke rechten kan onderscheiden van allerlei andere, voor de boekhouding op den grond waardelooze afscheidingen. Het is ongelooflijk waar men al niet mede komt aandragen om tijdelijk de lijn te verzekeren later wordt een muur, een schutting, een scheering, een hek of een heg geplaatst, slooten laten wij buiten beschouwing door den landmeter met de meetveer als grenslijn vastgesteld. Men sleept bijna altijd palen aan waar piketten gewenscht zijn, Wij cursiveeren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 164