163 en men staat versteld, over wat wel onder het woord paal wordt verstaan. Een stuk hout b. v., niet vierkant, niet rond en niet aangepunt, afkomstig van een balk; een gedeelte van een boomstam, vol knoesteneen brok van een plankblokken hout, waarvan de oor spronkelijke bestemming niet te onderkennen is, afkomstig van afbraak; in een woord, het onmogelijkste is dikwijls voor het doel goed genoeg. Wijst de landmeter op het onbruikbare der aangeboden voor werpen, dan blijkt, dat aan piketten niet werd gedacht en verneemt hij, dat de ondoelmatige hulpmiddelen na zijn vertrek onmid- delijk door betere zullen worden vervangen. Tijd om daarop te wachten, om daarbij tegenwoordig te zijn, heeft de ambtenaar in den regel niet. De gevolgen blijven niet uit. Ten eerste heeft het publiek, hieronder voornamelijk te verstaan onze Nederlandsche jeugd, voor de onbeholpen grensteekens niet den minsten eerbied; zij ruimt deze bij wijze van kinderlijk spel, eenvoudig op. Dan, onregelmatig gevormde en bovendien niet aangepunte palen laten zich niet vertikaal in den grond drijven; de afwijking tusschen de plaats waar de paal terecht komt en het door den landmeter aangewezen punt, kan centimeters bedragen; laat de jeugd den eigenaar de gelegenheid zijn treurig verzekeringsmiddel later door een behoorlijk grensteeken te vervangen, dan kan de afwijking van de waarheid nog grooter worden en de geheele grenslijn merkbaar gaan zwaaien, welk feit de landmeter vaststelt, zoodra zijn ambt hem met het perceel van zijn cliënt weder in aanraking brengt. Verreweg de overgroote meerderheid der kleine afwijkingen tusschen de opmetingen van denzelfden of van verschillende land meters, zijn enkel en uitsluitend aan deze luchthartige wijze van arbeiden te wijten. Maar hieruit alleen spruiten deze kleine verschillen niet voort, zij vinden ook hun oorzaak daarin, dat bijaldien de landmeter de definitieve merkteekens plaatst, die de nauwkeurig gestelde aan vankelijke piketten vervangen, geen zetijzer of zetbord waarover straks nader door hem wordt gebezigd. Nog een oorzaak die tengevolge heeft dat wij op belangrijke afwijkingen tusschen op verschillende tijdstippen gemeten afstanden

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 165