16 Grundbuch-Ordnung, welke het meest overeenkomen met de afge schafte Pruisische. Noch in de nieuwe noch in de afgeschafte regeling komt een bepaling voor, welke zou kunnen pleiten voor de bewijskracht van het kadaster. Zelfs wordt in de nieuwe regeling niet uitdrukkelijk voorgeschreven dat bij rechtshandelingen met onroerende zaken deze door middel van het kadaster moeten aan geduid worden. Dit nu behoeft geen verwondering te wekken. Het B. W. geldt voor het geheele gebied van den Duitschen Statenbond. In enkele streken 3 °/o der oppervlakte) vindt men nog geen, in andere een zeer onvolledig kadaster. Zoo heeft men bijv. in het grootste deel van Elzas-Lotharingen niets anders dan het Fransche kadaster berustend op kaarten die nimmer bijgehouden werden. Een alge meen voorschrift om het kadastraal nommer bij transporten te bezigen ter aanduiding van het goed zooals werd voorgesteld in de Pdjksdagcommissie zou in sommige streken tot een lang durig uitstel der invoering van het grondboek hebben geleid. Bedoeld voorstel werd daarom teruggenomen en in de plaats daar van de volgende resolutie aangenomen „Die verbündeten Regierungen zu ersuchen, darauf hinzuwirken, dasz bei Neuanlage von Grundbüchern das Verzeichnisz auf eine Flurkarte gestützt sein müsse, in welcher die Gründstücke mit denselben Nummern oder Buchstaben bezeichnet sind wie in dem Verzeichnisse". Bij de nieuwe Grundbuch-Ordnung trachtte men aan dien wensch tegemoet te komen zooveel als de omstandigheden gedoogden, door te bepalen in 2: „Die Bezeichnung der Gründstücke erfolgt in den Büchern nach einem amtlichen Verzeichnisz, in welchem die Gründstücke unter Nummern oder Buchstaben aufgeführt sind. Die Einrich- tung des Verzeichnisses wird lurch landesherrliche Verordnung bestimmt." De verschillende Staten van den Bond zijn dus vrij het amtliche Verzeichnisz zoodanig in te richten als het meest overeenkomt met bestaande instellingen en behoeften. Maar, zoo erkent Mr. Hijmans, „hiermede is tevens beslist dat bet, geoorloofd is uit de wijze van inrichting van dat Verzeichnisz en van de grondboeken, met Boehm, Reichsgrundbuehreeht, S. 356.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 16