169 op het midden van het gat dat hij achterlaat, waarna de piketten door de ronde gaten van het bord in den grond worden geslagen. Neemt men nu het zetbord weg, dan houden de piketten het grenspunt vast en kan tot het graven van het gat voor den steen worden overgegaan. Is de verlangde diepte bereikt, dan legt de arbeider de grens plaat in het gat en wordt het bord weer door hem op de piketten geschoven, waarna door middel van een schietlood de grensplaat zoo wordt gelegd, dat het midden van de in die plaat aanwezige ronde opening komt te liggen ter plaatse, waar het grenspunt vroeger door het midden van den voorloopige grenspaal werd vastgehouden. Dan wordt het zetbord verwijderd, ten einde tot plaatsing van den grenssteen over te kunnen gaan en ten slotte wordt onderzocht, of het midden van het boven op den grenssteen centrisch aange brachte kruis, juist is gesteld. Een grensverzekering met behulp van den normaal-grenssteen bevordert in hooge mate de gelijkvormigheid; de steen is lichter dan natuursteen, laat zich dus gemakkelijker behandelen en kan niet als natuursteen worden ingekort door de arbeiders, wanneer de arbeid aan het graven van de gaten verbonden, hen zulks wenschelijk doet voorkomen. De grensplaat wordt vierkant of rond geleverd, aan den laatsten vorm geeft ambtgenoot Kramer de voorkeur, wijl deze de grond beweging ter gelegenheid van het plaatsen vermindert. Een arbeider, zoo deelt hij mede, kan per dag gemiddeld 22 steenen plaatsen, een aantal dubbel zoo groot als het aantal, dat twee arbeiders vroeger slaagden in natuursteen te verwerken. Geh. Reg. Rath Prof. Dr. Wolhtmann, Bonn (Poppelsdorf) juicht het beginsel waarop de steen berust ten zeerste toe; hij noemt het grensteeken praktisch en prijswaardig x) en verklaart op dien grond zijne invoering, overal waar het vraagstuk der blijvende verzekering van grenzen zijn oplossing eischt, zonder voorbehoud te kunnen aanbevelen. Het materiaal waaruit de steen wordt vervaardigd is „cementbeton". In eene verhandeling getiteld: Ueber kleinere Stadtvermessungen" van de hand van Abendroth, voorkomende in het Z. f. V. (1900), Prijs ongeveer 70 pfg. per stuk '<ab Fabrib

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 171