170 bldz. 432, lezen wij„bezigt men voor de verzekering van hoofd punten de bekende normaal-grenssteenen van den Steuerinspector Schmeisser, dan kiest men de geschiktste onder-en gelijkgrondsche verzekering die zich denken laat; vooral wanneer ten behoeve van trigonometrische en polygonometrische doeleinden, boven in den steen, loodrecht een ijzeren schoen wordt ingelaten, van welken schoen het verlengde der (vertikale) as door het midden der opening van de grondplaat behoort te gaan. De prijs van een zoodanig ingerichten steen kan alles bijeen genomen, ongeveer Mk. 1.50 beloopen. De bedoeling dezer beschouwingen is niet, de onvoorwaardelijke aanbeveling van het gebruik van den normaal-grenssteen over het geheele gebied van onzen Staat; wij zijn ons bewust, dat alle terreinen zich niet op denzelfden voet laten behandelen, doch wenschten de aandacht op een hoogst gewichtig onderwerp te vestigen, in de stellige overtuiging, dat het meer dan rijp is voor behandeling. Wat toch geeft het streven naar de grootst mogelijke nauw keurigheid bij onze trigonometrische en polygonometrische werk zaamheden, wanneer de arbeid, waarbij de meetveer wordt gehant- teerd, luchthartig en oppervlakkig wordt uitgevoerd. Immers niets, en juist op laatstgenoemden arbeid komt het voor de belanghebbenden aaneen fout met de meetveer begaan, kan onmiddellijk in guldens worden omgezet, aan een of andere zijde is in dat geval altijd schade, en nog steeds is niet uitgemaakt, of de Staat er verantwoordelijk voor is al wil het ons voorkomen dat dit wel het geval is. Waarom gaat de Regeering niet overal tot onberispelijke, aan geodetische eischen voldoening schenkende, verzekering der grenzen van Rijkseigendommen over, of tracht er althans naar; het voor beeld zou uitstekend werken en tengevolge hebben dat een dwingend voorschrift, waarvan de uitvaardiging in 't eind niet achterwege zal blijven, het hatelijke karakter van „maszregeln" alleen nog zou bezitten tegenover een kleine minderheid van dwarsdrijvers; tegenover het groepje van lieden dus, dat zonder schroom door de gemeenschap als „quantité négligeable" mag worden be jegend. Het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat het particulier

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 172