Eene mislukte Herziening van ons Hypotheekstelsel. Deze verhandeling werd reeds het vorige jaar opgenomen in het Rechtsgeleerd Magazijn; aan ons voornemen ze in dit tijdschrift te plaatsen werd destijds wegens plaatsgebrek geen gevolg gegeven. Daar ons tijdschrift ook ten doel heeft te dienen als „Archief" van elders verschenen stukken (zie Jaargang I bl. 5) meenen we alsnog tot de plaatsing te moeten overgaan. De vertraging geeft het voordeel dat nu tegelijk eene intusschen verschenen bespreking van dit artikel, alsmede eene critiek van een onderdeel ervan onder de oogen onzer lezers kunnen gebracht worden. [Red.] In den zomer van 1899 verscheen het Ontwerp 2e Boek van het Bur gerlijk Wetboek, met Memorie van Toelichting, samengesteld door de Staatscommissie, benoemd bij K. B. van 22 Augustus 1887, N°. 24. De Commissie bestond uit juristen1), vergrijsd in de toepassing of uit legging van het bestaande recht, gewend in de doolhoven van wetsarti kelen rond te dwalen, bekend met verschillende uitleggingen, waartoe ieder artikel, soms elk woord, aanleiding geeft of kan geven, met de misstanden uit onduidelijkheid geboren. Zij zien in de eerste plaats al de bezwaren, voortvloeiend uit onvolledigheid of onduidelijkheid der be staande codificatie, de gebreken der wet, voor zoover deze aanleiding geven tot onzekerheid omtrent hetgeen geldend recht is, de onbeholpen heid van den vroegeren wetgever om zijne gedachten onder woorden te brengen. Dat alles is gewenscht, is noodig in hen, die geroepen worden onze wetboeken te herzien, dat alles is niet voldoende. We denken daarbij niet aan veel kennis van allerlei onderwerpen van wetenschappelijken aard, kennis van den inhoud van folianten, waarin de grootste geesten door alle eeuwen heen de resultaten van hun denken hebben opgeteekend, eene kennis, waarop onze uitnemendste juristen eveneens kunnen bogen. Leden der Commissie waren: Mrs. J. J. van Meerbeke, P. R. Feith, A. P. Th. Eijssell, H. J. Hamaker en D. G. van Teijlingen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 174