173 Naast dat alles is nog noodig de kennis van heigeen de niet juridisch geschoolde, van hetgeen het volk in het algemeen zich als recht denkt, zich voorstelt dat recht is of recht moest zijn, dat is dus de kennis van het volks-recktsbewustzijn. Voorts kennis van allerlei sociale belangen en behoeften van het practische leven; in verhand met ons onderwerp bijv. die, betrokken bij het hypotheek-kadasterkantoor. Die kennis verkrijgt men uit al die folianten niet. Heeft nu de Commissie, alvorens over de regeling der hoofdpunten van haar Ontwerp eene beslissing te nemen, een onderzoek ingesteld naar dat rechtsbewustzijn, naar die belangen en behoeften, zooals bijv. is ge schied in Frankrijk, waar de Commission extra-parlementaire du cadastre eene enquête instelde om te weten te komen, hoe de bevolking dacht over landverlegging (remenibrement), over verplichte afbakening der eigen dommen, enz.? «Heeft de commissie onderzocht hoe het volk denkt over een rechts- bedeeling, krachtens welke den kooper het door hem gekochte onroerend goed wordt ontnomen, niet omdat zijn akte niet in orde zou zijn of de kooper niet in het bezit was of niet algemeen als eigenaar bekend stond, maar omdat, misschien vele jaren na den verkoop, bleek, dat de titel waarbij de verkooper of een zijner voorgangers verkreeg, niet in orde was? «Heeft de commissie onderzocht of het volk ook slechts de mogelijk heid onderstelt, dat het niet kan afgaan op een certificaat van onbezwaard heid, door den hypotheekbewaarder geteekend en afgegeven, dat een, op grond van dat certificaat als onbezwaard gekocht perceel niet alleen be zwaard kan zijn, doch dat de kooper en niet de hypotheekbewaarder daarvan de dupe wordt?" (Tijdschrift v. privaatrecht enz., I. hl. 288; Tijdschr. v. had. en ïandm., XVI, bl 186). Het blijkt niet, dat zulks is geschied of dat het denkbeeld ook slechts te berde is gebracht. Rekende misschien de Commissie zulk een onderzoek overbodig, omdat hare leden op de hoofdpunten eensgezind waren en op dien grond ver moedden, dat hunne zienswijze wel zou overeenkomen met de volks overtuiging? Het tegendeel is waar. Juist omtrent de hoofdzaak, de keus tusschen een positief en een negatief stelsel van openbaarheid van den grondeigen dom, bleek van een diepgaand en niet te overbruggen verschil van gevoelen. In het geleidend schrijven bij haar Ontwerp zegt de Commissie: «Onderwerpen als die van Bezit, van Eigendom, van Hypotheekrecht twee laatstgemelde in verband met het bestaande kadaster van Beklemming enz., konden geen punten van herziening uitmaken, zonder

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 175