17 name uit de wijze waarop het grondstuk daarin omschreven is gevolgtrekkingen te maken voor het materieele recht". Welnu in Pruisen is bij 2 der Verordnung van 13 November 1899 bepaald: „Als amtliche Verzeichnisse der Grundstücke im Sinne des 2 der Grundbuchordnung dienen die Grund- und Gebaudesteuerbücher." De „Grund- und Gebaudesteuerbücher" zijn kadastrale registers, waarin de perceelen met de nommers der kadastrale kaarten zijn aangeduid. Aan den inhoud van het grondboek in Pruisen en in andere Staten waar het grondboek met het kadaster in verbinding is gebracht, is geen woord veranderd. Niettemin verwachten de meeste Duitsche schrijvers eene wijziging in 's rechters oordeel omtrent de beteekenis der kadastrale aanduiding der goederen in dat boek. Daubenspeck 'j grondt zijne verwach ting op de volgende uiting in de Motive van het eerste ontwerp der G. O. „Die Bezeichnung des Grundstückes ist auch eine Angabe des Grundbuchs, dessen" Richtigkeit nach Massgabe des 837, 838 des B. G. B. zu Gunsten eines gutglaubigen Erwerbers garantirt wird. Da indessen das Grundbuch das Grundstück nach 7 (eerste ont werp G. O.) durch Angabe der Nummer des Flurbuchs bezeichnet, so wird nur garantirt, dass das an der Hand des Flurbuchs zu zu ermittelnde Grundstück den im Grundbch angegebenen Rechts- verhaltnissen unterliegt. Die ferneren Nachrichten, welche das viel- leicht weiter auf eine Kartirung sicli stützende Flurbuch über die lage und Grosse des Grundstückes gibt, stehen nicht unter der gleichen Garantie wie der Grundbuchinhalt, sondern nur unter derjenigen Garantie, welche das vorausgegangene amtliche Ermittelungsverfahren ihnen gibt und welche von der Genauigkeit und Zuverlassigkeit der Ergebnisse dieses Verfahrens abhangt." Mocht cle verwachte zwenking der jurisprudentie niet verder gaan dan in het slot dezer aanhaling wordt aangegeven, dan zou de grondslag voor een gezonde regeling gelegd zijn, in overeenstem ming, met den wenk gegeven door het Pruisisch hoofdbestuur van het kadaster, hierboven medegedeeld. Dernburg 2) bouwt zijne verwachting omtrent eene wijziging in Der juristische Vorbereitungsdienst in Preussen, S. 514: Hij mans bl. 149. 2) Das biirgerliche Recht des deutschen Reichs und Preussen, Band III, S. 134, 135; Hij mans, bl. 150.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 17