178 doel opgemaakte notarieele akte, houdende verklaring van den eigenaar, dat hij den eigendom op den verkrijger overdraagt, en van dezen, dat hij den eigendom aanneemt Met deze akte wordt niet bedoeld de titel van aandomst, de akte van koop, ruiling, scheiding, schenking, enz., maar eene afzonderlijke akte, welke volgens de Memorie van Toelichting zelfs niet mag inhouden de oorzaak der overdracht (poenale sanctie ontbreekt). «Derden kunnen wel is waar belang er bij hebben te weten uit welke oorzaak de overdracht heeft plaats gehad, doch het vermelden hiervan ligt buiten de bestemming der openbare registers, die slechts hebben aan te toonen, dat er is over gedragen» (bl. 373). Er zullen alzoo in den regel twee akten moeten opgemaakt worden: 1°. de titel van aankomst, welke onderhandsch mag zijn, en waarin naast de oorzaak der overdracht (koop, ruiling, scheiding, schenking, enz.) de voorwaarden en verder alles kan opgenomen worden, wat partijen goed vinden, en 2°. de akte van overdracht, notarieel te verlijden. Omtrent de beteekenis der overschrijving bepaalt art. 100, al. 3: «De overdracht werkt niet, zoolang de akte niet in de openbare registers is overgeschreven; overigens wordt de haar toekomende werking, ?net eerbiediging van de rechten, door derden in den tusschentijd door eene overschrijving ver kregen, beoordeeld naar de omstandigheden van het oogenblik, waarop zij is verleden. De Commissie heeft dus niet den wensch vervuld van haar medelid Prof. Mr. Hamaker, die zakelijke werking wilde toegekend zien aan den titel van aankomst (Rechtsgel. Mag. 1893, bl. 436), doch heeft de meest gangbare opvatting der beteekenis van art. 671 B. W. gehandhaafd. Het zakelijk recht wordt alleen verkregen door de overschrijving, doch overigens wordt de werking der overdracht «beoordeeld naar de omstandig heden van het oogenblik, waarop zij is verleden», zoodat, zegt hierbij de Mem. v. Toel. bl. 374, «het overlijden van den vroegeren eigenaar of wel de verandering van zijn persoonlijken staat, zijn faillissement of het beslag inmiddels op zijne goederen gelegd, de werking van de akte van overdracht niet opheft, ook al was die niet overgeschreven op het oogenblik, waarop die gebeurtenis plaats greep». Voorts bepaalt natuurlijk het tijdstip der overschrijving (juister zou zijn het tijdstip der aanbieding ter overschrijving) dan rang van verschillende zakelijke rechten op hetzelfde goed. Doch welke is overigens de werking der overschrijving met betrekking tot derden? M. a. w. welken invloed heeft de overschrijving op de ver volgbaarheid van zakelijk recht? Of nog anders: welk hypotheekstelsel wordt door de Commissie aangenomen? Het antwoord op deze vragen moet worden gezocht in de art. 101104

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 180