180 volgens haren inhoud zou kunnen werken, maar deze werking mist, omdat zij tengevolge van andere wetsbepalingen aan een gebrek lijdt, waardoor de overdracht met nietigheid wordt getroffenVolstrekte nietigheid zal aanwezig zijn, indien de overdracht niet is geschied in den vereischten vorm, b.v indien zij niet hij notarieele akte is geconstateerd, of indien de notarieele akte niet geldig is wegens strijd met een op straffe van nietig heid gegeven voorschrift van de wet op het notariaat». Volstrekt nietig is alzoo in het vervolg overdracht van onroerend goed, indien de notaris verzuimt eene minuut van de akte op te maken (Wet notariaat, art. 38). Eveneens zullen zullen volstrekt nietig zijn alle akten, waarin de notaris zelf, zijne vrouw, zijne bloedverwanten of aangehuwden in de rechte lijn en in de zijlijn tot den derden graad als partij voorkomen (art. 21), voorts akten niet verleden in tegenwoordigheid van twee getuigen, of van ge tuigen, die niet aan den notaris bekend waren, of van het vrouwelijk geslacht, of minderjarig, of geen ingezetenen waren of de. taal der akte niet verstaan (art. 23), ja zelfs als een getuige bloedverwant of aangehuwde tot in den derden graad is, hetzij van den notaris hetzij van de verschij nende personen (art 24). Een meisje dat, om haar brood te verdienen, zich als man kleedt, schrijver wordt bij een notaris en, wat daarmede geregeld gepaard gaat, getuige bij al zijne akten, zou jaren, zelfs tientallen jaren achtereen alle op dat kantoor verleden overdrachten, bezwaringen, enz. van onroerend goed met volstrekte nietigheid slaan. Bij de tegenwoordige regeling hebben al die akten effect, zij zijn geens zins nietig, doch hebben kracht van onderhandsch geschrift. Het Ontwerp laat onderhandsche akten voor overdracht van onroerend goed niet meer toe, zij zullen dus in het vervolg volstrekt nietig zijn. In positieve stelsels worden dergelijke gebreken in de akten door de opvolgende boeking ge acht te zijn gedekt. Het nakomen van de meeste der genoemde formaliteiten kan door de partijen niet of moeilijk worden gecontroleerd. Deze controle is later meestal geheel onmogelijk voor derden, die verkrijgen van den houder van dergelijken volstrekt nietigen titel. Men vraagt zich te vergeefs af, op welke gronden van recht of billijkheid ook zij worden gedupeerd. In de artt. 977 —999 B. W. wemelt het van formaliteiten, waarvan de niet-vervulling testamenten met nietigheid treft (art. 1000). Art. 986 bijv. bevat 7 alinea's, elke alinea ten minste ééne formaliteit, welker verzuim nietigheid van het testament ten gevolge heeft. De derde alinea bevat er ten minste 4. Zij luidt: «Daarna zal, in tegenwoordigheid der getuigen de uiterste wil door den notaris worden voorgelezen, en na die voorlezing

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 182