183 zal hij, bij bezit te kwader trouw, wel eene vordering met een beroep op verjaring kunnen afwijzen, doch geen eigenaar worden. In het positieve stelsel is overdracht door dergelijken houder niet rno- celiik. nrrutat tui zrtnHpr nvprlpcro-inrr ppnpr maehticnno- affrprrpvpr» rtrmrHpn .J .1 35n ïD "3V -ï» handelingsbevoegden eigenaar of door de bevoegde autoriteit, geene wijzi ging in het grondboek kan tot stand brengen. Onder de gevallen van betrekkelijke nietigheid eene nietigheid n.l. die slechts door bepaalde personen kan worden ingeroepen zijn er twee, die eveneens zullen blijven werken tegen derden. Art. 102 van het Ontwerp bepaalt: a Indien de overdracht verricht is door een minderjarige of onder curateele gestelde, werkt de nietigheid, zoo zij wordt ingeroepen, ook tegen hen, die onder hijzonderen titel eenig recht op de zaak afleiden van dengene, aan wien zij was overgedragen Evenals onder de tegenwoordige regeling zal dus onder die van het Ontwerp de mogelijkheid blijven bestaan, dat spoliatie wordt gepleegd door minderjarigen of onder curateele gestelde verkwisters. In positieve stelsels zijn tegen dat gevaar niet enkel derden, maar ook koopers gevrijwaard, zonder dat de rechten der eigenaars bedreigd worden. In het To rrens-stelsel bijv. moet de ambtenaar, bij de legalisatie der akte, verklaren, hetzij op eigen verantwoordelijkheid, hetzij onder medewerking van een attesteerenden getuige, dat de verkooper handelingsbekwaam is. Bij overdracht aan een minderjarige wordt diens leeftijd op het certificaat aangeteekend. Van de curateele wordt op het grondregister (grondboek) naast het betrokken goed aanteekening gedaan. Overdracht door een minderjarige of curandus is dus zoo goed als on mogelijk, en waar zij plaats heeft wegens nalatigheid of verzuim van den ambtenaar of den curator kan de schade wel op hen, niet op verkrijgers te goeder trouw worden verhaald. Artt. 103 en 104 hebben betrekking op de gevallen, waarin de nietig heid of ontbindbaarheid of herroeping van overdracht in het vervolg niet meer zal werken tegen derden-verkrijgers. Art. 103 bepaalt In alle anderegevallenwaarin de nietigheid slechts door bepaalde personen kan worden ingeroepen, is de overdracht, tenzij voor eenig bijzonder geval anders is bepaald, vernietigbaar in dien zin, dat de nietigheid niet werkt tegen hen, die, vóór de vernietiging, onder bijzonderen titel eenig recht op de zaak verkregen van dengene, aan wien zij ivas overgedragen Dit artikel ziet op verschillende gevallen. In de eerste plaats op ver vreemdingen door onbekwamen, niet in het vorig artikel genoemd alzoo

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 185