188 Geheel algemeen heft art. 103 van het Outwerp de werking op van de relatieve nietigheid tegen derden, die verkregen onder bijzonderen titel, en schiet daarmede de overeenkomstige bepalingen der grondboek-wetge vingen voorbij, die tevens bezwarenden titel en goede trouw bij den verkrijger als eischen stellen. Daarbij wordt die goede trouw niet klakkeloos aan genomen als kwade trouw niet bewezen is, zij moet in de eerste plaats steunen op den inhoud van het grondboek. Art. 104 bepaalt „In alle gevallen, waarin hetzij de wet, hetzij de titel, waarop de overdracht steunt, een recht erkent tot herroeping of ontbinding daarvan, werken deze niet tegen hen, die te voren onder bijzonderen titel eenig recht op de zaak verkregen van dengene, aan ivien zij was overgedragen" Met de uitdrukking «te voren» schijnt bedoeld te zijn: «vóór dat van dit recht wordt gebruik gemaakt». Art. 104 houdt verband met de 2e alinea van art. 100, luidende: Voorbehoud van zakelijke rechten, opschortende of ontbindende voorwaarden en andere bedingen, de eigendomsoverdracht betreffende, moeten in de akte omschreven zijn; bij gebreke daarvan geldt de overdracht voor onbeperkt." Al wordt het niet uitdrukkelijk gezegd, de bedoeling van het Ontwerp is toch blijkbaar, dat de onbeperktheid der overdracht niets te kort doet aan de werking tegen opvolgende verkrijgers van zakelijke rechten of voorwaarden, in vorige akten van overdracht vermeld (zie Mem. v. Toel.% bl. 569). In het vervolg zullen dus niet meer tegen derden verkrijgers ingesteld kunnen worden actiën tot herroeping of ontbinding wegens niet-nakoming der voorwaarden, die uit de wet voortvloeien (bijv. die wegens niet-be- taling van den koopprijs, artt. 1549, 1553 B. W.), alsmede actiën gegrond op den titel van aankomst, welke niet meer wordt overgeschreven. Doch alle zakelijke rechten (erfdienstbaarheden, bijv.) opschortende of ontbindende voorwaarden (bijv. het beding van wederinkoop) en andere bedingen, in de overgeschreven akte van overdracht opgenomen, blijven tegen derden werken. Is deze opvatting juist, dan zal de voorgestelde regeling voor de be trokken gevallen rechtens in overeenstemming zijn met die in het positieve stelsel. Practisch blijft er echter een belangrijk verschil. Onder het stelsel der Commissie moet men zakelijke rechten alsmede de gevaren voor ontbinding of herroeping van overdrachten naspeuren door nauwkeurige nalezing van de opvolgende akten, die dikwijls eene lange reeks kunnen vormen en over veie deelen van het overschrijvingsregister verspreid zijn. In het positieve stelsel liggen zij aan de oppervlakte; zij blijken uit den inhoud van het betrokken grondboekblad.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 190