192 d. dat het onderzoek onder het negatieve stelsel omvat alles wat gevaar voor uitwinning of voor spoliatie kan opleveren; onder het positieve stelsel alleen behoeft gericht te worden tegen de gevaren voor spoliatie; e. dat in het positieve stélsel het onderzoek zich niet behoeft uit te strekken tot den titel des vervreemders, noch tot de geldigheid der over eenkomst tusschen vervreemder en verkrijger, dus niet tot den «inhoud» der «rechtshandeling, krachtens welke de eigendom zal worden overge dragen» (Mem. v. Toel., bl. 343) dat het onderzoek van particulieren in het positieve stelsel zich kan bepalen tot inzage van het betrokken blad van het grondboek, waaruit de rechtstoestand van het onroerend goed met een oogopslag blijkt g. dat het ambtelijk onderzoek in het Torrens-stelsel bij overdracht, vestiging of opheffing van zakelijk recht zich beperkt en zich kan be perken, 1°. wat notarissen en andere tot het passeeren of legaliseeren van akten bevoegde ambtenaren betrefttot de echtheid der handteekening van den vervreemder en diens vrijen wil (handelingsbekwaamheid), c. q. de legitimatie van lasthebbers of andere vertegenwoordigende personen; 2". wat den grondboekambtenaar aangaatlot de eenvoudige vergelijking van den inhoud der akte en van het daarbij ingezonden legitimatiepapier (certificate of title) met dien van het grondregister. Hieruit ziet men, wat er aan is van die telkens weder opduikende legende van de «landsvaderlijke zorg der overheid». Een gevolg van die zorg zou zijn«dat, zoo het onderzoek niet in allen deele bevredigend is, de inschrijving in het grondboek niet geschiedt, al ware de handelende persoon ook bereid een deel van de absolute zeker heid op te offeren met het oog op het groote belang, dat hij bij de ver krijging heeft». Is een kooper bereid het risiso op zich te nemen, dan is er onder het Torrens-stelsel niets wat hem belet, den koop aan te gaan, zich het certificaat te doen overhandigen en bovendien door een caveat den inge schreven eigenaar te verhinderen, rechtshandelingen met anderen te doen boeken. Falen de gewone middelen om de zaak in orde te brengen, dan kan hij de beslissing van den rechter inroepen. Het verschil is alleen, dat de kooper onder het negatieve stelsel derden tot dupes kan maken, onder het Torrens-stelsel niet. Zoo ziet men, dat alle gewaande nadeelen van het Torrens-stelsel bij ernstige vergelijking met andere stelsels voordeelen blijken te zijn. Na het overzicht der opvorderingsacfies zal het wel geheel overbodig zijn, nog veel woorden te verspillen aan de meening der Commissie, dat voor de voordeelen van een positief stelsel «een deel der rechtszekerheid «zoude moeten worden ten offer gebracht», en in dat stelsel de nieuwe verkrijger meerdere rechtszekerheid heeft, terwijl in het (negatieve stelsel)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 194