194 om rechtshandelingen van den eigenaar te verhinderen, indien deze daartoe onbevoegd is geworden, wordt het caveat ingevoerd; 7°. de inhoud van het grondboek geldt als juist en als volledig ten behoeve van derden, die, onder bezwarenden titel en te goeder trouw op dien inhoud afgaande, verwerven van den ingeschreven eigenaar. De inrichting van het grondboek wordt bij afzonderlijke wet geregeld. Verder zal natuurlijk de redactie, soms ook de inhoud van enkele artikelen van het Ontwerp onbeteekenende wijzigingen moeten ondergaan de uitdrukking «overschrijving» zal bijv. in «boeking» of «inschrijving» moeten veranderd worden en zal bij de regeling van de boedelscheiding in het Ontwerp van een volgend Boek rekening gehouden moeten worden met de werking van het grondboek, doch de hoofdzaken zijn in de zeven punten hierboven neergelegd. I. Boer Hz. Absolute of relatieve nietigheid. T n het Rechtsgeleerd Magazij n 20en jaargang 19012) heeft deheerJ. Boer Hz. onder den titel «Een mislukte herziening van ons Hypotheekstelsel» een staf gebroken over het Ontwerp 2e boek van het Burgerlijk Wetboek, in den zomer van 1899 verschenen, voorzooveel het daarin behandelde Hy potheekstelsel betreft. Eene bespreking van een ontwerp, dat naar het zich laat aanzien, in de eerste jaren zeker niet, en hoogstwaarschijnlijk wel nooit wet zal worden, gelijkt mij, hoe voortreffelijk dit ontwerp overigens ook zijn moge, vrij onvruchtbaar. Waar ik dan ook op de bovengemelde kritiek terugkom, doe ik dat niet zoozeer, om het ontwerp te verdedigen, waartoe de vervaardigers veel beter dan ik in staat zijn, als wel om enkele door den Schrijver ter staving van zijne meening aan gevoerde argumenten, die mijns inziens eene miskenning van ons heden- daagsch recht bevatten, te weerleggen. Volgens het Ontwerp geschiedt de overdracht van onroerende zaken bij een uitsluitend met dat doel opgemaakte notarieele akte, houdende ver klaring van den eigenaar, dat hij den eigendom op den verkrijger over draagt en van dezen, dat hij den eigendom aanneemt (art. 100 al. 1). De overdracht werkt niet, zoolang de akte niet in de openbare registers is overgeschreven (art. 100 al. 3). Overgenomen uit het Weekblad voor privaatrecht, notarisambt en regi stratie No. 1676. 3) Zie deze afl. blz. 172.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 196