19 uommer meer beteekenis gegeven dan aan andere opgaven. „Ver schillende der aldus in het grondboek op te nemen gegevens (zijn) elk op zich zelf geschikte middelen om het op papier staand grond stuk in de werkelijkheid terug te vinden" (bl. 122). „De verwijziging naar het kadaster dient, evenals de andere aanduidingen van het grondstuk slechts om het publiek het opzoeken van het grondstuk in de werkelijkheid gemakkelijk te maken, maar heeft verder niet de minste beteekenis" (bl. 123). „Het grondboek (bevat) tal van feitelijke gegevens, bij welke tot dusverre niemand daaraan gedacht heeft ze door de publica fides te dekkengrootte, wijze van cultuur, zuivere opbrengst enz. enz. zijn alle gegevens van zuiver feitelijken aard en dienen slechts tot voorlichting van het publiek. Men ziet dat dit juist de aanwijzingen zijn, waardoor het grondstuk wordt aangeduid. Een zoodanige is ook de kadastrale omschrijving en deze geniet dus niet uit den aard der zaak de bescherming der „publica fides", (bl. 133). „Het grondstuk (wordt) in het grondboek niet alleen met behulp der kadastrale omschrijving, maar ook nog op tal van andere wijzen aangeduid. Eenige grond om uit deze aan duidingen aan de verwijziging naar het kadaster eene bijzondere kracht toe te kennen bestaat er evenwel niet (bl. 157). Het be hoeft niet gezegd te worden dat een grondboek dat op het kadaster steunt een gansch andeie indruk maakt dan één dat op een ander Verzeichniss gebaseerd is, dat verderde omschrijving van het grond stuk alleen met behulp der kadastrale gegevens bij het publiek een zeker vertrouwen wekt dat vermindert als daarnaast nog andere aanduidingen in het grondboek voorkomen, dat geheel weg valt als daaronder ook nog de verwijzing naar een ander officieel register (bv. het brandkadaster) voorkomt" (bl. 154) enz. Zooveel gewicht hecht de schrijver aan dit argument dat hij er telkens op terugkomt. Slechts terloops zij opgemerkt dat bovengenoemde opgaven ten onrechte worden gesteld tegenover de kadastrale gegevens, zij zijn ook kadastrale gegevens, overgenomen uit kadastrale registers. De naïveteit van het argument valt overigens dadelijk in 't oog als men zich den schrijver slechts voorstelt met een kaart in de hand, bezig te velde een perceel op te sporen met behulp van de volgende gegevens: het perceel weiland is gelegen in den Laagpol- der, een bunder groot, belastbare opbrengst ƒ50. Alleen het nom- mer ontbreekt. Zelfs de meest geroutineerde landmeter zou het niet kunnen uitvinden!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 19