BOEKAANKONDIGING. De Ned.-Indische Regeering meent voor eene behoorlijke opleiding van de inlandsche ambtenaren, die bij den kadastralen dienst werk zaam zullen zijn, te moeten zorg dragen. Daartoe was het noodig om eene Handleiding bij het onderwijs in Landmeten en Waterpassen" te hebben, waarvan de samenstelling door den Directeur van Onder wijs, Eeredienst en Nijverheid werd opgedragen aan den oud ingenieur van het kadaster S. A. Spaarwater te 's Gravenhage. Van die opdracht heeft de heer Spaarwater zich gekweten en de uitkomsten van zijn omvangrijken arbeid (behalve den index 252 bladzijden beslaande) zijn gedrukt bij de firma Belinfante te 's Gravenhage thans verkrijgbaar gesteld aan de Landsdrukkerij te Batavia in boekvorm (folio) met duidelijken tekst, die evenals de net uitgevoerde en tusschen den tekst geplaatste teekeningen uitnoodigt tot kennismaking. De taak, die den samensteller was gesteld, was niet gemakkelijk te vervullen. Immers hij had rekening te houden met de geringe wiskundige kennis waarover de leerlingen, die zijne handleiding zij het dan ook onder voorlichting zullen volgen, beschikken, een kennis, die als regel niet verder reikt dan de vormleer, welke hun op de lagere school is onderwezen. Een niet onbelangrijke plaats moest daarom worden afgestaan aan eene elementaire be handeling van meetkunde en kosmografie. Van gonio- en trigonometrie en van analytische meetkunde mocht niet worden gerept en dat de heer Spaarwater desondanks de coördinatenleer op zoo bevaitelijke wijze wist te verklaren en de toepassing door de toekomstige inlandsche ambtenaren gemakkelijk heeft gemaakt, is niet de geringste verdienste van zijn werk. Aan het landmeetkundige gedeelte is, zooals te verwachten was, de grootste ruimte besteed, evenals aan de instrumenten daarbij in gebruik, waarbij niet worden vergeten de in Indië veeltijds gebezigde boussole-instrumententerwijl door het stellen en oplossen van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 207