Nieuwe Geodetische en Kultuurtechnische Literatuur. S. A. Spaarwater. Ingenieur-verificateur van het kadaster. Hand leiding bij het anderwijs in Landmeten en Waterpassen. Gedrukt bij de firma Belinfante te 's Gravenhage en verkrijgbaar gesteld aan de Landsdrukkerij te Batavia. H. Blink. Dr. Geschiedenis van den Boerenstand en den Landbouw in Nederland. Een studie van de ontwikkeling der economische, maatschappelijke en agrarische toestanden, voornamelijk ten platten lande. Deel I (352 hldz. met afb.). Groningen 1902. J. B. Wolters. Prijs f 5.90. Ongetwijfeld zal in kadastrale kringen met belangstelling van dit werk waarvoor een Bijkssubsidie werd bewilligd worden kennis genomen. In het verschenen eerste deel worden o.a. de volgende onderwerpen behandeld Overzicht van den oorsprong van den landbouw, in verband met dien der natuurvolken; de landbouw bij eenige kuituurvolken der oudheid; de oudste landbouwtoestanden in Middel-West- Europa; de Nederlandsche gewesten vóór en bij de komst der Romeinen: de Frankische tijd; het Karolingische tijdperk en de invloed van Karei den Groote op den landbouw; de middeleeuwen van den Karolingischen tijd tot de tiende eeuw; de Nederlandsche landbouw en de boeren van de tiende tot de zestiende eeuw; de ontwikkeling der standen in de Nederlanden; verdere ontwikkeling der grondeigendommen en van de toestanden op het platte land van de 14e tot de 16e eeuw; kerken en kloosters, hun grondgebied en hun invloed op den landbouw; belastingen en opbrengsten aan het bezit of het gebruik van den grond verbonden; het tiendrecht en de geschiedenis der tienden in de middeleeuwen; eenige bladzijden uit de geschiedenis der kultuurgronden in Nederland. Het bevreemdt ons in geen enkel opzicht, dat de Redactie van Zie de aankondiging van dit werk in deze aflevering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 209