208 het Tijdschrift der Nederlandsche Heidemaatschappij de verschijning van het boek, onder warme aanbeveling waarmede wij gaarne instemmen aankondigt. J. F. Zajicek. Prof. Der Landmrth als Kulturingenieur. Zweite verbesserte Auflage. Mit 196 Textabbildungen, 232. S. Berlin 1902. Verlagsbuchhandlung Paul Parey. Elegant ge- bunden. Preis Mk. 2.50. Een studieboek, als b.v. Grundïehren der Kulturtechnik, is dit werk niet; veelmeer behoort het een handleiding, een leiddraad te worden genoemd, die samengesteld onder raadpleging der nieuwste literatuur in heknopten vorm antwoord geeft op de voornaamste kultuurtechnische vragen. C. "Knoll. Taschenbuch zuin Abstecken der Kurven an Strassen und Eisenbahnen. Zweite Auflage, neu bearbeitet van Prof. W. Weitbrecht. Mit 41 Figuren und 11 Zahlentafeln. Stuttgart 1902. A. Bergstrasser. H. Löschner. Ingenieur. Genauigkeitsuntersuchungen für Langen- messungen, mit besonderer Berücksichtigung einer neuen Vor- richtung für Pracisions-Stahlbandmessung. Mit 15 Abbildungen irn Texte. Hannover 1902. Verlag van Gebr, Janecke. De onderzoekingen strekken zich voornamelijk uit over de middel bare fout bij het aanleggen van den meetband, en over de fout die optreedt, telkens wanneer de veer opnieuw wordt vooruitgebracht Anreïhefehlerwelke fout hoofdzakelijk ontstaat tengevolge van temperatuurs- en spanningsverschillen. Bij zijne onderzoekingen betreffende de tweede fout gebruikte Löschner apparaten, waardoor, ten le: de spanning voor iedere ligging van den band in een bepaalde waarde kan worden uitgedrukt, en ten 2ede «Anreihefehler» telkens tot een minimum wordt terug gebracht. Zijn proefnemingen voerde hij uit a. op een grintweg waarin hobbelige gedeelten aanwezig waren; b. op een asphaltbestrating; en c. zonder spanningapparaat, op een gelijkmatig vlak terrein. Betwijfeld wordt, of het bezigen der apparaten voorstanders zal vinden, m. a. w., of grooter nauwkeurigheid voor lengtemetingen, dan door de thans in zwang zijnde meetmethoden wordt bereikt, voor de praktijk noodig is.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 210