209 Weires, Pfarrer in Bischofsbron und Hoffmann, Lehrer in Wederath. Die Zusammenlegung der Grundstiicke in Wederath. Selbstverlag der Verfasser. Zu beziehen durch. Hoffmann, Lehrer in Wederath, Post Morbach. Preis Mk. 1.50. De Gemeente Wederath behoort onder de burgemeesterij Morbach, Kreis Bernkastel; sints 1893 verheugt zij zich in hare tot stand ge komen landverlegging. Maar niet zoo zonder slag of stoot werd door de ingezetenen het besluit genomen der doorvoering dezer landhuishoudkundige her vormingen een beetje dwang moest er bijkomen, om het pleit te beslissen. En nu, na 8 jaren wordt getuigd: „dass die Zusammenlegung die wirthschaftliche und soziale Lage der Gemeinde in ungeahnter Weise verbessert und gehoben hat und deshaïb zur Quelle des reichsten Segens geworden ist." Zoo luidt geregeld het oordeel over de landverlegging, als zij er is; bij hare voorbereiding worden echter geheel andere noten gekraakt. Van het standpunt van den landbouwer, van den rechtstreeks be langhebbende is het begrijpelijk, dat hij zich tegen hel nieuwe verzet, dat hij wanhopig kampt om behoud van het oude, van wat volgens zijne meening altijd was. Weires en Hoffmann kozen den vorm van een briefwisseling tusschen twee vrienden, voor hun goed geslaagd betoog over de groote. haast onberekenbare voordeelen die uit de landverlegging voortspruitende briefwisseling behandelt het onderwerp in zijn geheel, alle bezwaren die tegen de hervorming in de verschillende instantiën worden aangevoerd, worden door een der vrienden opge somd de andere vriend krijgt daardoor de gelegenheid, en slaagt daarin ook glansrijk, deze te weerleggen. Geschreven voor landlieden, is het werkje in eenvoudigen, natuur lijken stijl gehouden. Moge het in Nederland veel belangstellende lezers vindèn in den kring dergenen, die op een of andere wijze bij het vraagstuk naar welks oplossing voor ons land wordt gezocht betrokken zijn. Met voldoening wordt aan deze mededeeling toegevoegd, dat aan de bibliotheek onzer Vereeniging, door prof. Naber het boekje als reisgeschenk werd aangeboden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 211