Eene agronomische taak van een goed werkend kadaster I. Algemeene gezichtspunten. Mijnheer de Voorzitter, Mijneheeren! Het bestuur uwer Vereeniging had de welwillendheid mij uit te noodigen om in uw midden mijne gedachten te ontvouwen over bodemkaarteering en bodemregisters, over een actief optreden van het kadaster in het bedrijf der Bodemkuituurdie in elk land, zoo niet het belangrijkste, dan toch een der voornaamste velden behoorde te wezen, waarop het menschelijk intellect zich heeft te ontvouwen, althans indien zijne klimaatstoestanden gedurende een deel des jaars een krachtigen plantengroei toelaten. Spaart mij de gebruikelijke plichtplegingen, als inleiding van dergelijke voordrachten. U noodigdet mij uit en ik ben gekomen, dit moge voldoende zijn om te verklaren, waarom ik ook in dezen kring de stelling wil verdedigen, dat in ons Staatshuishouden een- nauw verband behoort te bestaan tusschen de taak van het kadaster en de grondslagen der bodemkuituur en harer ontwikkeling Geheel vreemd is de gedachte geodeet-kuituurtechnicus bij U niet meer, daarvoor hebben enkele leden uwer 'Vereeniging reeds zorg gedragen, in t bizonder het onlangs afgetreden Bestuurslid uwer Vereeniging, tegenwoordig lid in de Redactie van uw tijdschrift, de ijverige bevorderaar uwer belangen, die in dit opzicht ook de wel begrepen belangen des Lands zijn. Daarvoor mag ik niet nalaten den Heer G. W. Hoffmann hier hulde te brengen. De publicatiën uwer leden de Heeren Hoffmann en Boer, die ik als aan U allen bekend mag beschouwen, maken het mij gemak kelijk onmiddellijk het vraagstuk van heden van mijn standpunt als kuituurman te bekijken. Dit standpunt staat buiten den engen kring, die nu ons kadaster nog omsluit. Het biedt ons gelegenheid om te overzien, wat ons kadaster zou kunnen tot stand brengen, indien wij in de praktijk onzer Staatsregeling niet telkens en telkens weer stuitten op een Voordracht gehouden in de algemeene Vergadering van de Vereeniging voor Kadaster en Landmeetkunde den 29sten September 1902.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 215