216 werkelijk zoo diep wortelt, dan verwijs ik naar de artt. 649 en 650 van ons B. W. Nog vele andere groote vraagstukken liggen voor de hand, waai van ik even het arbeidersvraagstuk wil aanroeren. De stroom des tijds voert nog steeds plattelandbewoners naar de bevolkingscentramaar ook steeds blijken de gevangenissen te klein en zijn de Rijkswerk inrichtingen en opvoedinggestichten overvol; terwijl de produkten van den gevangenenarbeid aan de handwerk-nijverheid gevoelig afbreuk doen. Naast deze verschijnselen valt te betreuren dat het voor de bodemkuituur steeds moeielijker wordt om in hare arbeids krachten te voorzien. Toch ligt daarbuiten, op onzen woesten grond, een onbenut arbeidsveld, dat tijdelijk vele handen, v an ei schillende vaardigheid, kan gebruiken om dien onnutten factoi in ons huishouden om te zetten in een blijvend hulpmiddel onzer voortbrenging, dus te maken tot eenen meewerkenden factor in ons volkshuishouden. Daar, op onze woeste gronden, is de plaats waar voor eenige procenten van onze noodzakelijk onvrijen de vraag kan worden opgelost: hoe kunnen de weinige gevangenen, die misschien voor maatschappelijk herstel vatbaar zijn ook werkelijk tot herstel worden gebracht, in plaats van hen door de koude wereld der berekening meedogenloos te doen terugstooten. Daarbij kon dan een klein deel van ons leger een nuttig emplooi vinden; waardoor voor een deel onzer miliciens het bezwaar voorkomen kon woi den, voortspruitende uit het tegen den winter thuis zenden naar de plattelandshaardsteden, waar dan zoo moeielijk brood te vinden is. Dit en andere sociologische vraagstukken liggen wel buiten het bereik der directe belangstelling van ons kadaster, intusschen ver dient het, evenals zoovele anderen, de algemeene belangstelling, waarom ik op dien grond het onderwerp wel iets meer zoude willen uitspinnen; maar onze taak voor heden is reeds omvangrijk genoeg. Bovendien dit vraagstuk raakt rechtstreeks drie departementen van algemeen Bestuur: Justitie, Oorlog en Waterstaat. Ongaarne zoude ik nu reeds op U den indruk maken van geheel illusionist te zijn, door U een plan voor te leggen, dat steunt op het droomvizioen dat Oorlog en Justitie, hand in hand, ijverig werkende laat zien, onder de technische leiding der afdeeling Landbouw van Waterstaat. Toch had een dergelijk samenwerken van Departementen ons in de laatste jaren reeds belangrijke voordeelen kunnen brengen. Ik behoet slechts te wijzen op het verschil in koopprijs van heidegrond

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 218