217 te Kootwijk, voor het Staatsboschbeheer (toen nog Domeinbestuur) en te Harskamp aangekocht voor het militaire Schietkamp te Harskamp. Oorlog kocht onlangs onder Ede, met het oog op ue vestiging van een garnizoen, heidegrond, en nam daarbij honderden hectaren voor 100 jaar in erfpacht. Deze gronden zijn gelegen in samen hang met de bosschen der familie Bentinck. De eigenaar dezer goederen biedt nu aan de vorige eigenaren dier heidegronden eene koopsom, berekend naar den rentevoet van 3 °/0 en is daardoor eigenaar geworden van een groot heidebezit, dat hem zonder moeite gedurende 100 jaren 3 °/o rente waarborgt. De Staat, die voor circa 2,75 °/o naar willekeur over geld kan beschikken, schijnt het meer gewenscht te vinden gedurende 100 jaren voor de familie Bentinck de lasten van den eigendom te dragen, en haar 3 ^/o rente van grondeigendom te garandeeren. dan zelf eigenaar te worden van een uitgestrekt heideveld, om daar geheel vrij te kunnen handelen. Kan de wetgevende macht zich niet vereenigen met de vestiging van een garnizoen te dezer plaatse, dan kan een dergelijk terrein alleen gedurende eenige dagen van het jaar voor manoeuvres worden gebruikt. Hadde hier de gewenschte samenwerking bestaan met de Afdeeling Landbouw, dan was de Staat even goed eigenaar ge worden als de Familie Bentinck en hadde men bij eventueele mis lukking eener garnizoensvestiging onmiddellijk kunnen overgaan tot eene ontginning in bovengenoemden zin. Ziet daar reeds twee gevallen van het praktische nut eener zoo danige samenwerking van Departementen. Juist voor onze beschouwing van heden, zullen wij nog een ander geval leeren kennen, van zeer ingrijpenden aard. Het valt niet te ontkennen, dat een plan voor kuituurontwikkeling, met zoo vérstrekkend sociologisch belang, geen punt van partijbelang is; want ik kan mij niet voorstellen dat Conservatief en Vooruit strevend Liberaal, Sociaaldemocraat en Anti-Revolutionair, niet allen even gaarne zouden zien, dat een deel van den arbeid der tijdelijk onvrijen, blijvend vruchtbaarmakend werd aangelegd om tevens de concurrentie met de handnijverheid te verminderen, op eene wijze die het moreele effect der straf voor een deel dezer ongelukkigen belangrijk kan doen stijgen. De verwezenlijking van een dergelijk doel biedt echter niet de gelegenheid om de tegenpartij vliegen af te vangen; vandaar dat het van zelf op den achtergrond treedt,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 219