21 der vonnissen wijzen dit duidelijk en herhaaldelijk uit. Daarbij is natuurlijk niet zonder invloed geweest de omstandigheid dat het zoo uiterst moeilijk is in de grensgeschillen den eigendom te bewijzen als men zich met op de kaart kan beroepen, omdat andere bewijs middelen in den regel ontbreken of uiterst onzeker zijn. Aangezien nu de inhoud van het grondboek onveranderd is ge bleven en daaraan thans evenals vroeger openbare geloofwaardigheid ten behoeve van derden verkrijgers is toegekend, zien wij geen reden, waarom de jurisprudentie wegens de invoering van het nieuwe B. W. zou afwijken van het ingenomen standpunt1). Mocht niettemin eene gewenschte kentering intreden, dan is er daarom nog geen aanleiding om te verwachten dat de Pruisische rechter tot een tegengesteld uiterste zal overslaan. Veeleer zal hij, door ondervinding en deskundige voorlichting wijzer geworden, het koren leeren scheiden van het kaf overeenkomstig de inzichten neergelegd in de boven aangehaalde „Motive" en de ambtelijke aanschrijving van het hoofdbestuur van het kadaster. Op de vergadering der Notariëele Vereeniging hield de vraag of door het nieuwe B. W. voor Duitschland de bestaande rechtsgeldige kadasters waren afgeschaft, den heer Van Iterson en mij verdeeld. Mr. Hij mans houdt zich ook bezig met deze vraag, durft er geen beslissend antwoord op te geven, doch is van oordeel dat de af zonderlijke Bondsstaten stellig geen rechtsgeldig kadaster mogen invoeren. „Zoodra aan de dooi de administratie vastgestelde grenzen der grondstukken bewijskracht ten aanzien van bezit en eigendom wordt toegekend, treedt men op het gebied van privaatrecht. En de regeling daarvan heeft de rijkswetgeving aan zich behouden, zonder ten aanzien van de invoering van een rechtsgeldig kadaster een uitzondering te maken" (bl. 155). Het nieuwe B. W. houdt natuurlijk rekening met bestaande Hetzelfde wordt betoogd in een pas verschreven verhandeling over dit onderwerp van Dr. Th. Wolff Oberlandesgerichtsrath, in Gruchot, Bd. XLV, bl. 765. Zijne conclusie luidt: «Nach meiner Meimmg ist das Kataster in der hier gemeinten Bedeutung so innig mit dem Grundbuchsystem und dem darauf basirenden Rechtsverkehre verbunden, dasz eine Verkennung dieser Bedeutung durch die Judikatur ein Rückschritt sein wiirde der nach kurzer Zeit wieder aufgegeben (zuriick gemacht?) werden müszte.»

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 21