218 tegenover vraagstukken als die waarover de partijstrijd gewoonlijk loopt, en die maar al te vaak worden ter hand genomen als middel ten doel, meer dan uit overtuiging of op grond van ernstige studie. De hoofdpunten der partijen hier schetsen laat ik opzettelijk achterwege, om bij geene hunner de wonde plekken open te leggen, alleen moge ieder partijman voor zich uitmaken of het ageeren voor hetgeen men als principe proclameert, niet vaak den weg event voor waardigheid en wat daar al zoo aan verbonden is. Dat noemt men gelukkig niet najagen van idealen, men voelt zich, noodlottig genoeg, genoopt dat werkelijkheid te noemen. Daarbij moet natuurlijk achterstaan de verwezenlijking van idealen, die het volk leeren door ingespannen arbeid op meer doeltreffende wijze zijne stoffelijke behoefte te bevredigen, waardoor het ontvankelijk wordt voor een hooger geestelijk leven, dat hem van zelf tevreden heid geeft met eene wereldorde, die steunt op verschil in rang en waardigheid, als natuurlijk gevolg van de verschillende eigenschappen en den uiteenloopenden oorsprong der enkele individuen. Zulke gedachten hebben de beoefenaars der bodemkuituur steeds gemaakt tot den kern des volks voor wie geene offers te groot waren om de maatschappelijke orde, naast hun bestaan als volks klasse, te handhaven. Die orde toch waarborgt hun alleen eene ongestoorde uitoefening van hun bedrijf. Maar ook juist die positie buiten het partijgewoel is veelal oorzaak geweest, dat bij ons de bodemkuituur meer aan haar lot werd overgelaten, naarmate de invloedrijke grondeigenaar zich meer uit het zelfbedrijf terugtrok; om de plichten, van den grondeigendom onafscheidelijk, over te brengen op de schouders van pachters. Van deze mannen wilde men niet inzien, dat zij de natuurlijke associés van den eigenaar behoorden te zijn. Dit misverstand dreef de belangen van eigenaar en pachter uit elkaar. Het zijn de nadeelen daarvan en de mogelijke gevaren die daaruit voortvloeien, die nu worden ingezien, hetgeen ten gevolge heeft, dat men sedert een paar tientallen van jaren aan de bodemkuituur vernieuwde aandacht begint te wijden. Moge zij gespaard blijven van de twijfelachtige eer om in ernst te worden opgenomen onder de hoofdpunten van de eene of de andere poli tieke partij. Zij is alleen gebaat door het voorkomen op alle programma's, d.w.z. door de algemeene waardeering als een der belangrijkste grondslagen van de nationale welvaart en maatschap pelijke orde.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 220