219 Na vluchtig eenige punten te hebben aangeroerd, waaruit men de algemeene belangen der bodemkuituur kan afleiden, vermeen ik onder deze algemeene gezichtspunten ook eene korte omschrijving te moeten geven van ue twee zaken Bodemkuituur en Kadaster welker nauw verband ik hedenavond wil betoogen. Onder bodemkuituur versta ik het bedrijf dat ziek bezig houdt met het voortbrengen der organische grondstoffenivelke onder onze klimaatstoestanden op den beschikbaren bodem gewonnen kunnen wordenen wel op zoodanige wijze en in zoodanigen vormdat daar mede de belangen onzer volksgemeenschap op den duur het meest worden gebaat. Uit deze omschrijving blijkt al onmiddellijk, dat de bodemkuituur rekening te houden heeft met de plaats die het land, waar zij wordt uitgeoefend, in het wereldverkeer inneemt. Die plaats toch be- heerscht de behoeften des volks en die behoefte behoort richtsnoer te wezen voor de keuze der gewassen, die onder het gegeven klimaat op den beschikbaren grond verbouwd dienen te worden. Vanzelf zal dan ook dit bedrijf met een hoog economisch effect den bedrijver persoonlijke baten leveren, wier geregelde wederkeer het best door dit algemeen economisch karakter van het bedrijf wordt gewaarborgd. Aldus opgevat wordt bodemkuituur iets meer dan van een gegeven stuk grond het hoogste geldoverschot van het oogenblik te halen. De bekrompen kuituurman, die in zijn bedrijf niets verders ziet, dan het culmineeren der grootheid ontvangsten van heden uitgaven van hedenmoet spoedig de bittere ervaring opdoen, dat deze culminatie langs twee zeer uiteenloopende wegen te bereiken is, althans vooropgesteld dat de kuituurman in beide gevallen over dezelfde technische bedrevenheid beschikt. De eene weg streeft naar stijgende ontvangsten, als het gevolg van wel stijgende maar evenredig minder toenemende uitgaven. De andere weg is die van weinig toenemende of van stationaire ontvangsten, voort vloeiende uit gelijkblijvende of afnemende uitgaven. De geschiedenis van vele bedrijven is daar om te bewijzen, dat in het laatste geval de toenemende nettorendementen voor een deel verkregen worden door het gedeeltelijk opteren van het grond- kapitaal. In dat geval toch ontvangt de bodem niet die ver goeding van voedingshulpmiddelen of hij geniet niet die zoo hoog noodige verpleging zijner physische toestanden, die hem in staat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 221