220 stellen in de rij der productie-hulpmiddelen op het standpunt der economische eischen van het heden te blijven. Door mijne definitie wil ik vooral in het licht laten komen, dat de mannen der bodemkuituur zich hebben te beschouwen als dat gedeelte des volks, waaraan bij de verdeeling van den arbeid de taak ten deel viel om den oorspronkelijken gemeenschapsbodem zooveel mogelijk dienstbaar te maken aan de belangen der gemeen schap; omdat zij dan alleen het hoogste loon voor hunne persoonlijke inspanning mogen verwachten. Alleen deze opvatting leert hen hun bedrijf zoodanig te regelen, dat zijne voortbrengselen in overeenstemming blijven met de steeds groeiende eischen van het volk, waarvan zij een veelbeteekenend deel uitmaken. Nemen wij deze definitie voor de bodemkuituur als juist aan, dan kunnen wij ons tevens eene voorstelling maken van de intel- lectuëele eischen die men in een goed geordend Staatshuishouden aan de leiders van kultuurbedrijven zal mogen stellen. Men mag van hen eischen, dat zij, toegerust met eene algemeen wetenschappelijke voorbereiding, zich vertrouwd maken met de klimaatsgesteldheid van het land, waar zij hun bedrijf eenmaal zullen uitoefenen. Die kennis leert hen hun voordeel doen met de uitkomsten van het plantengeographisch onderzoek, om alle die kuituurgewassen te overzien, rvelke zich onder zulke klimaatsfactoren thuis gevoelen. Paren zij aan deze wetenschap eene grondige studie van den bodem, dan leert die hun deze groote groep van gewassen nader schiften voor de bodemtoestanden, die in hun bedrijf voorkomen. Bij de keuze van den bedrijfsvorm en van den vorm der te telen produkten, kan de kuituurman alleen dan met eenige zeker heid te werk gaan, indien hij zich rekenschap weet te geven van de beteekenis van zijn bedrijf in het geheele volkshuishouden en hij met aandacht de stroomingen in den omzet der producten volgt. Aan dit alles heeft hij te paren die scherpte van blik, die hem een juist oordeel verschaft in het karakter en in de handvaardigheid van zijn hulppersoneel. Daaruit leiden wij af dat de studie der bodemkuituur moet om vatten de studie der physiologische wetten in plant en dier, die direkt en indirekt het doel van het bedrijf zijn. De toepassing dier wetten is afhankelijk van het plaatselijke klimaat en van den bodem,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 222