die wij onder den naam van groeiplaats samenvatten, ook wordt deze toepassing beheerscht door de factoren, welke de Staathuis houdkundige stelling van het bedrijf regelen. gedurende eenen niet te korten tijd van voorbereiding en studie; met het gevolg dat de jongeling naast bodemkuituur geen tweede vak meer leeren kan. Erkent men dit eenmaal, dan is daarmede tevens uitgemaakt dat de bedrijven een zoodanigen omvang moeten hebben, dat een goed onderlegd man er zich geheel aan moet wijden en daarin volle bevrediging voor zijne werkkracht vinden kan. Is het verder juist, dat de kultuurvormen en gewassoorten worden beheerscht door de economische plaats der streek, dan moet men ook aannemen dat de gezamenlijke bedrijven, die gelegen zijn in eene streek waar zich dezelfde economische factoren doen gelden, ook belangen moeten hebben, die voor alle bedrijven even zwaar wegen. Dit zich als eene eenheid gevoelen tegenover het wereld verkeer leert de bedrijvers zich aaneensluiten tot bedrijfsverbanden, wier belangen dan ook zwaarder moeten wegen dan de afwijkende kleine belangen van het enkele bedrijf. Zou het met dergelijke begrippen over de bodemkuituur zoo moeielijk zijn om tusschen kadaster en bodemkuituur een nauw verband aan te toonen? Daartoe behoeven wij ons slechts af te vragen wat dan wel het kadaster is; om spoedig in te zien dat het ons een der grondslagen voor de bodemkuituur moet leveren. Het kadaster zou ik willen omschrijven als de dienst, die zich bezig houdt met de rechtsgeldige begrenzing van de rechten op den bodem en met de onderlinge vergelijking der verschillende grondenals hulpmiddel in de nationale voortbrenging, teneinde eenen hechten grond slag voor de uitoefening van het kultuurbedrijf te leveren en om hen zoo noodig evenredig te kunnen belasten met de noodzakelijke bijdrage in het huishouden van den Staat. In een kring als de uwe mag ik wel volstaan met mij aan te sluiten bij de in uw tijdschrift ontwikkelde meening over een rechts geldig kadaster; eene meening die ten vorigen jare ook door de Notariëele Vereeniging met kracht werd uitgesproken. Het is eenvoudig eene parodie op zuinig Staatsbeheer te noemen, indien men een instituut heeft als ons kadaster, en men dan nog eischt dat de rechten op den grond langs juridischen weg moeten worden aangetoond. 7ifh f] nvo tonnic pI^PP maken vereischt eene algeheele toewijding, i I 1 i VAOXJO W-Q -

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 223