223 dat den Kadaster-Controleur de volgende schattingshulpmiddelen ter beschikking staan: 1°. de voorlichting van het lid van het college van zetters, dat Vipm vpr(TP7olt An a-pwnnnliik met. den landbouw bekend is en op de hoogte is van lokale toestanden 2°. bekende schattingen van in de buurt gelegen perceelen; 3°. de grondboor en de doorsneden van het terrein bij de slooten 4°. de stand van de veldvruchten en somtijds van het hout aan de slooten; 5°. de wild groeiende planten. Hoewelbekend met deze hulpmiddelen meende de Heer ter Laag toch nog meer inlichtingen te moeten vragenwant de flora alleen kan ons niets anders leeren dan het karakter der planten, die ondei de gegeven omstandigheden van klimaat en bodem kunnen groeien. De aanwezigheid van zekere planten veroorlooft dus een oordeel over den bestaanden toestand; daarbij vergete men echter niet dat de bodem een ingewikkeld samenstel is van chemische, physische en biologische factoren. Sinds lang heeft ons de ervaring geleerd dat de chemische samenstelling van den bodem alléén de vruchtbaarheid niet bepaalt. De geschiktheid van den bodem om als wortelmedium voor hooger georganiseerde planten te dienen, is ten minste even afhankelijk van de samenstelling van de bodematmospheer, van de physische eigenschappen des bodems en van het in den bodem werkzame mikrobenleven. Zooals het meer in sommige Algemeene Vergaderingen gaat, ging het ook in de Algemeene Vergadering der Nederl. Heidemaat schappij van 1900, het hoogst belangrijke onderwerp werd vluchtig afgehandeld, om alweer met zenuwachtige haast een volgend even belangrijk punt af te praten. Voor den vragensteller gaf de gang van zaken ter Vergadering weinig voldoening, dat natuurlijk niet uitsluit dat de Heer ter Laag, buiten kennis der andere leden, op de ruimste wijze door de ambtenaren der Nederl. Heidemaatschappij rechtstreeks werd ingelicht. Het stellen der vraag echter deed mij begrijpen dat er ook Kadastermannen zijn, die doordrongen zijn van het groote belang voor de bodemkuituur, dat er gelegen is in een juisten aanslag van den belastbaren opbrengst der gronden. Zij moeten dan ook behoefte gevoelen aan een meer wetenschappelijk houvast bij de O - V

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 225