226 Ter herinnering bracht ik U mede; een kadasterblad omtrent eene oude markenverdeeling onder Staphorst, naast een dergelijk blad van een zelfde verdeeling onder Dalfsen. Een blik op die twee bladen moet voor U voldoende zijn, om U onmiddellijk te doen inzien, dat al waren voor beide Marken de natuurlijke gegevens volkomen dezelfden, de bedrijfslasten onder Staphorst zoo zwaar moeten drukken, dat de gronden daar onmoge lijk gelijkwaardig geschat mochten worden met die te Dalfsen. Meer behoef ik hiervan niet te zeggen, want, alle zijt hier thuis. Een weinig nadenken, doet U onmiddellijk doorgronden hoe hier de kadastrale werkzaamheid voor de verre toekomst in de grondslagen der bodemkuituur heeft ingegrepen. Na deze algemeene gezichtspunten onder uwe aandacht te hebben gebracht, zal het vermoeden wel zijn ontwaakt dat kadaster en bodemkaarteering niet zoo ver uit elkaar staan, als men aanvanke lijk geneigd is te denken, waarom ik in het tweede deel dezer causerie wil ti achten U een algemeen overzicht te geven van hetgeen ik onder bodemopname versta. II. Eischen die men tegenwoordig aan eene doeltreffende bodemkaarteering, in het belang der bodemkuituurmag stellen. Voor de bodemkuituur zijn de volgende gegevens van onschat bare waarde. 1°. Het verkeersnet. 2°. De terreinconfiguratie. 3". De waterwegen en bronnen. 4°. De verdeeling van den grond naar het gebruik. 5 De bodem, zooals hij zich thans aan ons voordoet. Wensehen wij een vertrouwbaar beeld van onzen bodem, dan mag men wel als eerste eisch stellen, dat vooraf eene bevredigend nauwkeurige plaatsbepaling geschiedt, opdat wij ons de betrekkelijke ligging der gronden kunnen voorstellen. Grondslag daarvoor levert ons alleen de Landsdriehoeksmeting en waterpassing. Door haar alleen verkrijgen wij van een samen hangend net van punten de wiskundige plaatsbepaling in horizon talen en vertikalen zin. De militaire verkenning, die zich ten doel stelt om een volledig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 228