227 overzicht te leveren der gegevens voor een massatransport, behoort ons een volledig beeld te leveren van het landverkeer, de water wegen en van de terreinconfiguratie. Sluit eene dergelijke opneming aan de gegevens uer driehoeksmeting en waterpassing aan aan omstaat een zoo eng net, dat verdere aansluiting aan deelen van dit net met rechthoekige vlakke coördinaten berekend kan worden. Grijpen deze grondleggende werken aldus in elkaar, dan kan het kadaster zich er toe beperken het grondgebruik in de bladen der militaire verkenning in te meten en de meet-uitkomsten op de wiskundige gegevens der militaire opneming te corrigeeren. Op de zoo in elkaar sluitende gegevens steunt de techniek bij het opmaken harer voorontwerpen. Deze eenvoudige gedachtengang, doet onmiddellijk inzien hoe nauw het verband is tusschen het verschillende meetwerk in den lande; zoodat men zich haast niet denken kan dat de verschillende diensttakken, bij de uitoefening hunner plichten, buiten voeling met elkaar kunnen staan. Bestaat er nu bij ons dit in elkaar grijpen der verschillende diensttakken, die met de openbare metingen zijn belast? Tot heden nog niet, behoudens enkele lokale uitzonderingen, voortvloeiende uit° het initiatief van enkele ambtenaren, die voor grootere metingen zich aan de Landsdriehoeksmeting aansluiten. Nog steeds ziet men technische lichamen, klein en groot, op eigen houtje werken. Dit verschijnsel zouden wij niet te betreuren hebben, indien de verschillende Departementen van Algemeen bestuur zich als één beschouwden en de verplichting hadden hunnen dienst aan elkaar te doen sluiten. Zoolang deze samenwerking en nauwkeurige be grenzing van den werkkring niet bestaat blijft elk groot technisch plan eene omvangrijke taak. Dit geldt vooral voor de bodem- kaarteering. Bij eene rationeele inrichting behoorde zij zich te heperken op het sub 5°. genoemde punt: „de bodem, zooals hij zich thans aan ons voordoet"terwijl de taak van het kadaster zich had te be perken op de punten 4°. en 5°. Ontving het kadaster van de militaire verkenning de gegevens voor het verkeersnet, de waterwegen en de terreinconfiguratie (d.i. de terreingolving in tranches geteekend) dan had het daarin het grondgebruik in te meten, op die wijze de militaire verkenning

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 229