22 toestanden, o. a. met de afwezigheid in vele streken van gegevens om verloren of verschoven grenzen te herstellen indien het kadaster daartoe ontoereikend is of geheel ontbreekt. Het nieuwe en de afgeschafte wetboeken komen overeen in dit opzicht dat zij nergens de invoering van een bewijskrachtig kadaster verbieden. 920 geeft een nieuwe regeling der procedure bij grensgeschillen doch onder den aanhef: „Lasst sich im Falie einer Grenzverwirrung die richtige Grenze nicht ermitteln." Langs welken weg de richtige Grenze" opgespoord zou kunnen worden laat het nieuwe wetboek in het midden. Naar mij wil toeschijnen, heeft men niet kunnen en willen be palen dat de middelen, die iemand ten dienste staan om zijn recht te bewijzen, voor eene bepaalde cathegorie van rechten overal dezelfde moeten zijn. Dit is in geen enkel land het geval. De een bijv. bewijst zijn eigendomsrecht door een authentieke akte, waar een ander zich in een gelijk geval met een onderhandsch geschrift of met getuigen moet behelpen. De bewijsmiddelen hangen af van omstandigheden en feiten die ten dienste staan. Een dier feiten kan nu zijn dat eene delimitatie heeft plaats gehad. Daarbij kan de omstandigheid komen dat er gegevens bestaan, waardoor dit feit bewijsbaar is. Een tweede feit kan zijn dat eene meting is verricht om de gedelimiteerde grens te bepalen en daarnaast de omstandigheid dat de meetcijfers nog aanwezig zijn en tevens voldoende om de plaats der gedelimiteerde grens nauwkeurig aan te geven. Deze feiten kunnen geïsoleerd voorkomen ten opzichte van een bepaalde grens; zij kunnen ook verzameld en geordend zijn voor eene geheele gemeente, provincie of staat. Wettelijke voorschriften, waarbij wordt geregeld de wijze waarop die gegevens worden verkregen en verzameld, behooren tot het gebied van het publiek recht en behoeven geen inbreuk te maken op regelen van privaatrecht. Het is m. a. w. niet noodig, dat eene wet uitdrukkelijk bewijs kracht „toekent" aan een met dat doel opgemaakt kadaster, die bewijskracht kan een gevolg zijn van de aan eene hermeting voor afgaande delimitatie, mits liet feit, dat deze plaats had, voor elke bepaalde grens bewijsbaar blijft. In Duitschland waar de jurisprudentie de kadastrale aanduiding in het grondboek in het beginsel der openbare geloofwaardigheid betrekt, is het een vraag meer van theoretische dan praktische

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 22