228 aanvullende. Door de bijhouding van het kadaster kon de militaire verkenning betrekkelijk gemakkelijk op de hoogte blijven, en zoude hare bijhouding, door het kadaster en de techniek gevoed eene meer doeltreffende kunnen zijn, dan tot heden het geval is geweest. Men hoort maar al te vaak beweren dat de invoering van een rechtsgeldig kadaster afstuit op de groote kosten der invoering en der vastlegging. Indien men haar echter beschouwt in verband met eene goede militaire verkenning, aansluitende aan het lands- driehoeksnet en indien men overweegt hoeveel dubbelmetingen er noodzakelijk moeten plaats hebben, door het niet ineengrijpen van de verschillende takken van dienst, hoeveel noodelooze uit- ga\en ei geschieden om de rechten op den bodem te bewijzen, om nabuurrechten te kunnen doen gelden, om voorontwerpen voor groote technische werken op te maken, dan vermeen ik, dat een consequent doorvoeren van het beginsel van aaneensluitende ver deeling van arbeid bij ons spoedig belangrijke bezuinigingen ten gevolge zoude moeten hebben. In afwachting van eene dergelijke organisatie kan op bodemkundig gebied toch reeds veel tot stand komen; door de kadasterkaarten tot terreinkaarten aan te vullen om daarop het net der bodemopname te ontwei pen. Dit zal het best blijken indien wij ons speciaal met het doel en de uitvoering der bodemkaarteering bezighouden. Het zal U wellicht opvallen, dat ik daarbij voorloopig geheel van eene geologische kaarteering kan abstraheeren. U moogt daaruit niet de gevolgtrekking maken, dat ik eene geologische kaarteering voor de bodemkuituur overbodig achtmaar wel wil ik in het licht doen komen dat de bodemkaarteering volstekt niet behoeft te wachten op de geologische kaarteeringmaar als een afzonderlijk werk naast de geologische kaarteering kan loopen. Zij kan in vele gevallen hare taak op grond van de geologische kaart iets vereenvoudigen; absoluut noodig voor de agronomische kaarteering is de geologische kaart niet. Wil de bodemkuituur van eene bodem-opname partij kunnen trekken, dan moet door die opname de toestand van heden worden \astgelegd, om hem in de toekomst als maatstaf ter vergelijking te kunnen bezigen. Met een paar voorbeelden is de bedoeling spoedig toegelicht. Men heeft op eenen vruchtbaren klei-akker sinds vele jaren, bij afwisseling, gezonde tarwe kunnen winnen; maar nu neemt men

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 230