230 kalkbemesten, zeer juist: maar is het het gebrek aan kalkopname dat de klaver doet verdwijnenof kunnen alleen bij zekere functiën, die kalk het best vervult, mikroben leven, die in symbiose met de klaverplant deze krachtig laten vegeteeren; of is het invloed van de kalk, waardoor de hodemlucht zuiver blijft? Ziet daar vragen die alleen eene goede bodemopname kan oplossen. In bosschen verdwijnen geleidelijk bepaalde annuaire onkruiden om plaats te maken voor een perenneerend bodemkleed, of wel prachtige, zware eikenpartijen worden binnen weinige jaren dor in den top, lang vóór dat de boomen aan ouderdomsgebreken behoeven te lijden. Zoo zou ik U tal van gevallen kunnen opsommen waar de vragen alleen door middel van eene rationeele bodemopname te beant woorden zijnzooals zal blijken uit de bespreking der factoren, die door de opname vooral behooren te worden onderzocht. De eerste factor is de grootte van het gebied, dat ter beschikking van den kuituurman staat, en wel verdeeld in de perceelen, die het kadaster aanneemt, en die als grondslag moeten dienen voor den aanslag der grondbelasting. De grootte behoeft hier niet nader te worden besproken, des te meer is het noodig een paar woorden te wijden aan de karteering als belasting-grondslag. Zooals ik zooeven reeds aanstipte geschiedt de rangschikking der perceelen in de verschillende belastingklassen hoofdzakelijk op grond van schatting, in hoofdzaak steunende op het wasdom der verschillende kuituurgewassen. De eigenaar zelfbedrijver, die door ontwikkeling van werkkracht en intellect aan zijnen bodem eene hooge voortbrengings-geschiktheid verleent, komt in eene hoogere lastenklasse, dan hij die zijnen bodem onder het genot van ongeëvenredigd hooge pachtcijfers, door pachters laat uitputten. Zeker wil ik niet beweren dat alle gronden van gelijke produc tie-geschiktheid even zwaar moeten worden belast; maar wel ver meen ik dat een goed kadaster aan zijne eigene waardigheid verschul digd is om alle gronden van gelijke natuurlijke groeivoorwaarden, ge legen binnen hetzelfde economische verband van afzet en arbeid, zoo veel mogelijk onder gelijken aanslag te brengen. Deze klassificatie behoort wel degelijk op eene bodemkaart te zijn gebracht, ten einde den grondgebruiker de gelegenheid tot beoordeeling te bieden. Naast deze klassengroepeering is de per- ceelverdeeling en de verspreiding van den eigendom voor den ge-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 232