236 b. van Hazard het gebruik der geologisch-agronomische kaarten voor grondschattingen. c. eene geologisch-agronomische kaarteering uit de omgeving van Berlijn. d. het Würzelherbarium van Prof. Dr. A. Orth, dat ik in Augustus in natura mocht zien, in photograph ische reproductie. (1894.) Dit herbarium doet U zien waarom wij ten minste 2,50 M. diep in den bodem moeten dringen. Het leert U de hooge beteekenis kennen van de jaarlijksche gewassen. Hun ontkiemen doet de bovenste grondkorst verkruimelen, hun wortelgestel, dat zoo diep in den bodem dringt, schept, afstervende, contaktkanalen met de atmospheer, waarvan de aardwormen zoo gretig gebruik maken. e. Eene photographische opname van een bodemprofiel in kleuren bijgewerkt. Deze origineele opname voerde ik in het begin van September uit. Wat nu de waarnemingen op het terrein betreft, wordt niets anders geeischt. dan nauwgezetheid bij het gebruik van speciaal daarvoor geconstrueerde of te construeeren toestellen. Deze eisch is zeker niet te hoog voor een kadasterman, van wien men toch mag aannemen dat theodoliet en waterpasinstrument zijne ver trouwden zijn. Een toestel bracht ik U mede, n.l. de bodemsonde. De ruimte door dit korte overzicht ingenomen, zal mij veront schuldigen indien ik heden niet op alle details van het bodemonderzoek inging. Het geheel is de omvang van een studievak, dat ik natuurlijk niet in eene bijeenkomst kan doorloopen. Toch hoop ik U den indruk te hebben gegeven, dat liet mij er volstrekt niet om te doen is om slaafsch de elders in gebruik zijnde methoden aan te prijzen. Integendeel, ik heb gemeend een eigen weg te moeten volgen, waarvoor de fundamenten gelegd werden gedurende de laatste 10 jaren mijner ruim 25-jarige praktijk, die ik het voorrecht had vóór mijn leeraarsambt te doorloopen. Mocht iemand uwer te eeniger tijd belang stellen in de methode van grondbeoorderling, zooals ik mij die, na jaren lange studie op het veld en in het laboratorium opbouwde, dan beveel ik mij beleefd aan voor een bezoek aan Wageningen; want daar toch 9 Zie zijne Verhandeling in de «landw. Jahrbücher» van Dr. Thiel, Jaar gang 1901.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 238