23 waarde of een Bondsstaat bij wet formeele bewijskracht aan zijn kadaster mag toekennen. Wordt door eene wettelijke bepaling dat uit de gegevens eener openbare instelling bewijs middelen geput kunnen worden om private rechten te bewijzen, ongeoorloofde inbreuk gemaakt op de bewijs eer van het B. W. Zoo ja, hoe komt het dan dat vóór de invoering van het nieuwe B. W. niemand daarin bezwaar zag Mr. Hij mans beroept zich, ter staving van zijn meening op artt. 3 en 55 der invoeringswet luidende: 3. Soweit in dem Bürgerlichen Gezetzbuch oder in diesem Gesetz die Regelung den Landesgesetzen vorbehalten oder bestimmt ist, dass landesgesetzliche Vorschriften unberührt bleiben oder erlassen werden können, bleiben die bestehenden landesgesetzlichen Vor schriften in Kraft und können neue landesgesetzliche Vorschriften erlassen werden. 55. Die privatrechtlichen Vorschriften der Landesgesetze treten ausser Kraft, soweit nicht in dem bürgerlichen Gesetzbuch oder in diesem Gesetz ein anderes bestimmt ist. Het is bekend dat het burgerlijk recht niet uitsluitend wordt gevonden in het burgerlijk wetboek. Dit bevat de hoofdregelen, doch in allerlei andere wetten vindt men voorschriften, die de regelen van het burgerlijk wetboek toepassen, aanvullen of uitbreiden. Nu kan het niet de bedoeling zijn van art. 55 der invoeringswet, dat deze voorschriften alle afgeschaft zouden zijn en voortaan het burgerlijk recht uitsluitend in het B. W. zou gevonden worden (behoudens bepaalde uitzonderingen). Afgezien van allerlei bezwaren in de toepassing der bestaande wetgeving zou alsdan art. 55 der invoeringswet eene leelijke belemmering worden voor de voortgaande ontwikkeling van het burgerlijk recht, die wel niemand aan Duitschland zou benijden. Mr. Hijmans durft de consequentie van zijne meening trouwens niet aan, want hij deinst terug voor de conclusie dat de bestaande wetten op rechtsgeldige kadasters vervallen of ongeldig zouden zijn. In Elzas-Lotharingen is men blijkbaar van een ander gevoelen: onder de wetten, welke aldaar werden afgeschaft bij de wet. ter invoering van het nieuwe B. W., behoort de wet van 1884 op het rechtsgeldig kadaster niet. Wel meent Mr. Hijmans dat er nog eene kleine kans is dat het Reichsgericht die wet ongeldig zal verklaren, voor zoover zij bepalingen van privaatrechtelijken aard

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 23