240 Kan deze meening bij U ingang vinden, dan is er voor de vraag naar de opleidingsinrichting ook maar één antwoord mogelijk, namelijk: „De Hoogere Land- en boschbouw-school" tegenwoordig te Wageningen. Na eene vijf-jarige H. Burgerschool met vrucht te hebben door- loopen, één jaar vóór-praktijk bij eenen kuituurtechnicus of bij eenen landmeter, die veel in kultuurtechnische vraagstukken heeft gewerkt, om dan door eene grondige studie aan de bovengenoemde technische inrichting zich te bekwamen voor het theoretische examen dat aanspraak geeft op de benoeming tot aspirant-landmeter; waarop na eenige jaren in den praktischen dienst het Staatsexamen zoude moeten volgen, af te leggen voor eene Commissie bestaande uit hoogstaande mannen der praktijk. In algemeene trekken gaf ik hier mijne denkbeelden omtrent de uitvoering eener werkelijk hoog noodige agronomische bodemkaar- teering, die geheel binnen de grenzen der kultuurtechnische ont wikkeling valt, waaraan het bedrijf van de Nederlandsche bodem kuituur dringend behoefte heeft. Mocht ik veeleischend zijn geweest ten opzichte van uw geduld, de omvang der stof zal mij wellicht verontschuldigen; en waar het hier geldt een groot nationaal belang te verdedigen, waarvoor U, volgens mijn oordeel, de aangewezen mannen ter uitvoering zijt, daar zoude ik mij ongaarne het verwijt te maken hebben, dat ik U in deze causerie niet voldoende stof ter verdere overdenking heb meegegeven. Onder dankbetuiging voor uw welwillend gehoor, sluit ik deze eerste bespreking met een heilwensch die ik hoop dat binnenkort binnen Wageningen's muren met nog meer klem herhaald zal mogen worden in eene vergadering als deze. Die heilwensch meen ik onder de volgende woorden te moeten brengen: „De wakkere Ver- „eeniging voor Kadaster en Landmeetkunde moge groeien en bloeien tot zeqen van het Nederlandsche kadaster en van den vaderlandschen „bodem" A. VAN SCHERMBEEK.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1902 | | pagina 242